Analysis and Design of Substructure
Analysis and Design of Substructure
5.2. Selection of Bored Pile and Pile Caps Shapes and Sizes
Piles are generally arranged in tight patterns, which minimize the cost of the
caps, they cannot be placed closer than conditions of driving and of undisturbed
carrying capacity will permit. A center to centre spacing of about 3times the diameter
of the pile but not less than 2ft-6in is customary by CQHP guide Line. Commonly,
piles with allowable reactions of 30 to 70 tons are spaced at 3ft. Reinforced concrete
piles, are molded in circular, square, rectangular or octagonal form, among which
square shape piles are used in this proposed building. Diameters are considered as 1.5ft
and 2 ft to be analized in Safe Software. The design of pile caps varies with the number
of piles and the structural loads. Fig (5.2) Shows typical pile cap layouts and Fig (5.3)
shows typical pile cap layouts for the proposed building.
PG3
PG1
PG2 Mat PG1
PG5
PG4
Mat PG2
Figure 5.3.Typical Pile Cap Layouts Plan for the Proposed Building
107
According to column and wall reactions, five types of group piles with single-
column isolated footing type (pile caps) as PG1, PG2, PG3, PG4, PG5 and two types
of group piles with muti-column mat footing type (pile caps) due to the pile caps
overlapping with one another as MAT PG1,MAT PG2 are considered in the analysis.
The selected bored piles, pile caps shapes and sizes are shown in the following table.
π π
Ap = (Bb )2 = ( 18 )2 = 1. 77 ft 2
where, 4 4 12
108
6048
c u( base) = =3024 lb/ft 2
2
Df 85 × 12
= = 56 . 67> 4
Bb 18
Df
> 4 , Nc = 9
From Table 3.1, for Bb
From Table 3.2, for Bb = 1.5ft, Nc = 9
The lower of these two values is 9.
p = Bs = × 1.5 = 4.71 ft
From Table 3.3, for straight-sided shafts drilled concrete pile installed dry or by
the slurry displacement method, if cu(avg) for silty-clay along pile shaft is 2512.347 lb/ft2,
then ca/cu(avg) = 0.6.
ca = 0.6 cu(avg) = 0.6 × 2512.347 = 1507.41 lb/ft2
From Table 3.4,
Le = L – (depth of seasonal variation)
= 85 – 5 = 80 ft
Qp = 1.77 × 3024× 9 × 10-3 = 48.1 kips
Qf = 4.71 × 1507.41× 80 × 10-3 = 568 kips
(Qu)ult = Qp + Qf
= 616.1 kips
( Qu )ult 616 ∘1
= = 246 ∘44 kips
(Qu) all= FS 2. 5
Figure 5.4. Flexural Design by Finite Element Method Using Safe Software
The required reinforcing steel area in Pile Caps as shown in Table (5.3).
QuG 507 .7
= ≈
n = (Qu )all 246 . 44 = 2.06 3
111
Try a group of 3 piles. And place the pile at 4.5ft center-to-center spacing with
7.5ft × 6.5 ft × 2.5 ft thick concrete cap. The pile group arrangement is shown in
Figure 5.5.
85’
The allowable bearing capacity of this pile group can be calculated by the
following two methods.
(a) Block failure of pile group, by using Equation 3.10
2
(QuG )ult = cu(base) Nc ( b̄ ) +4 cu (avg )( b̄ ) Le
=4970.6 kips
(QuG)all = 1988.24 kips when applying a safety factor of 2.5.
S/B =4.5/1.5 = 3
From Table 3.5, Ge = 0.7
The number of piles, n = 3
(QUG)ult = 0.7 ×3× 616.1 = 1293.81 kips
(QUG)all = 517.524 kips when applying a safety factor of 2.5.
The lower of (QUG)all is 517.524 kips.
Total load on pile group = un-factored column load + pile cap weight
= 507.7+ [ 7 ×6.5 ×2.5 ×0.15]
= 524.8 kips > (QuG)all
Therefore, it is not acceptable from a bearing capacity point of view and a
greater number of piles should use.
Try a group of 4 piles arranged in a square pattern with three piles on each side.
Place the piles at 4.5 ft center-to-center spacing with 7 ft × 7 ft × 3.5 ft thick concrete
cap. The reselected pile group arrangement is shown in Figure 5.6.
3.5’
85’
533. 43
= 133 .36 kips
The load per pile = 4
From section 5.3,
Qp = 48.1 kips
(Qp)all = 48.1/2.5 = 19.24 kips
Qf = 568 kips
(Qf)all = 568 /2.5 = 227.2 kips
Total allowable load = (Qp)all + (Qf)all
= 19.24 + 227.2
= 246.44 kips when actual load on each pile is133.36 kips
(Qp)actual = 19.24(133.36/246.44) =10.41 kips
(Qf)actual = 227.23(133.36/246.44) = 122.95 kips
s = 0.5 for uniform distribution of skin friction
L = 85 ft
Ap = 1.77 ft2
Ep = 4.061 × 106 psi for concrete
From table 3.6, Cp = 0.03 for bored pile in clay
qp = Qp /Abase = 48.1/1.77 = 27.2 kips/ft2
From Equation 3.17.
Cs =
[0.93+0.16 √ D f /B ]C p
= [0.93+0.16 √ 85/1.5]0.03
= 0.064
Substituting above values in the expression for St, we get:
3
(10. 41+0. 5×227 .2 )85×12×10 0 . 03×10 . 41×144
+ +
St = 1 . 77×144×4 . 061×106 18×27 . 2
0. 064×227 . 2×144
85×12×27 . 2
=0.31 in
(ii) Empirical method
By using Equation 3.18,
St = B/100 + Qua L/(Ap Ep)
Ep = 4.061×106 psi
115
18
+133 .36×85×12×103 /(1 .77×144×4 . 061×106 )
St = 100
St = 0.31 in
The higher of the above two values estimated by the semi-empirical and
empirical method is 0.31 in.
Settlement of pile group can be calculated by using Equation 3.19.
SG =
S t √b/B
85’
effective pile reaction, Re = allowable bearing capacity (pile group) – pile cap weight
117
= 690.3– 25.725
= 664.6 kips
'
B
18in-pile A
4.5
a ' b
d
2 '
c d
C D
Figure 5.8. Two-Way Shear Action
Assume d = 21.5 in
LAB = 7ft
Lab = 21.5+30 = 51.5in
118
bo = 4 x 51.5
= 206 in
Punching Shear, V u 1
= ultimate bearing pressure x punching area
= qu x [(LAB)² - (Lab)²]
= 24.96 x [(7 x7) - (51.5/12)²]
= 763.32 kips
The design shear capacity of concrete is Ø V c , Ø=0.85(as usual for shear)
1
'
7
7 30 21.5
y= − − = 0.46 ft
2 12 ×2 12
7ft
ωu L2
Mu =
2
For Flexural section (1)
ωu = qu x LAB
= 24.96 x 7
= 174.72 kips/ft
7 30 2
Mu = (174.72 x ( − ) )/2 = 5307.12 kips-in
2 12 ×2
Assume a=0.77 in, Ø =0.9
Mu
As =
φ f y (d −a/2 )
5307 .12
0.77
0.9× 50 × (21.5− )
= 2
= 5.58 in2
Check,
A s fy
a = 0. 85 f 'c b
120
= 5.58×50 / (0.85×5.075×7×12)
= 0.77 in (OK)
3 √ f 'c 200
bd≥ bd
As(min) =
fy fy
3× √ 5075 200
(7× 12) × 21.5 ≥ × (7× 12) × 21.5
= 50000 50000
= 7.72in2 ¿ 7.22 in2
Required As < As(min)
So, minimum steel ratio should be used for section 1.
Take As = 7.72 in2
From table A2, use 10¿8 bars for both way of cap with 9” c/c.
A = 0. 85 f 'c b
= (5.58×50)/ (0.85×5.075×7×12)
= 0.77 in (OK)
121
3 √ f 'c 200
bd≥ bd
As(min) =
fy fy
3× √ 5075 200
(7× 12) × 21.5 ≥ × (7× 12) × 21.5
= 50000 50000
= 7.72 in2 ¿ 7.22 in2
Required As < As(min)
So, minimum steel ratio should be used for section 2.
Take As = 7.72 in2
From table A2, use 10¿8 bars for both way of cap with 9” c/c.
Development length;
For different concrete compressive strength, assuming normal weight concrete (
λ =1.0) and uncoated ( β =1.0) bottom bar or wires ( α =1.0).
f y αβλ
'
db
Required, Ld = 20 √ f c
50000×1×1×1
×1
= 20× √5075
= 35 inches beyond column face
Actual Ld. = ((7/12x2)-(30/2) – 3 = 27 in < Required Ld.
Therefore, it is necessary to provide anchorage at the end of the bar.
If 180° hook is used,
1200 d b 1200×1
Ld. for hook bar = √ f 'c = √ 5075
= 16.85 in < actual Ld.
Minimum diameter of hook bent = 6 db. = 6 in
The extension length = 4 db. = 4 in
122
7ft
Loaded area A1
Area A2
7 2× 122
0.85× 0.7 × 5075 ×302 √ 30 2
≤ 0 .85 × 5075× 2×0. 7×30
2
7ft
#5@ 4”c/c
Widt Dept
Length
Grou h of ng h h rebar head of
p of pile of cover(in) inset Distance
(ft) no; (ft) (ft) (ft) (ft) (in) (in) (in)
PG1 85 4 4.5 7 7 3.5 3 4 6
PG2 85 5 5 7.5 7.5 3.5 3 4 6
PG3 85 6 4 10.5 6.5 3.5 3 4 6
PG4 85 6 4 10.5 6.5 3.5 3 4 6
PG5 85 7 6 15.5 10 4.21 3 4 12
MPG1 85 30 4.5 25 20.5 3.5 3 4 12
MPG2 85 9 5 12.5 12.5 3.5 3 4 12