RPH 2u 17 (1) .10.2022

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 11

MINGGU : 10 HARI : Isnin TARIKH : 17/10/2022

RANCANGAN PERANCANGAN HARIAN

Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual Masa 60 minit (12.05 Tengah hari – 01.05 Petang)

Unit 17 Marilah Kita Melindungi Alam Sekitar 我们一起来环


Kelas/Bil.Murid 2 Usaha(22 orang) Tajuk & Tema
保—— (Topeng)

Membentuk dan membuat binaan 塑造模型与制作物品


Bidang

Standard
1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran Seni Visual 3.1 Penghasilan Karya Kreatif 4.1 Penghayatan Karya Seni
Kandungan
1.1 美术元素 2.1 美术应用 3.1 创意表达 4.1 美术鉴赏

1.1.3 (ii) Mengenal, dan menerangkan bahasa seni visual dalam bidang membentuk dan membuat binaan berdasarkan bentuk
Standard
(konkrit), jalinan, imbangan (simetri -rupa bentuk) dan penegasan yang ada pada topeng.
Pembelajaran
(Aktiviti PdP) 1.1.3(ii) 学生能够认识、理解与说出在美术作品内涵盖的视觉艺术语言(Bahasa Seni Visual)。

•形状— 具体、纹理、均匀— 对称(形状),视点


2.1.3 Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui media dan proses untuk menghasilkan karya dalam Bidang
Membentuk dan Membuat Binaan menggunakan teknik binaan dalam penghasilan topeng。
2.1.3(ii) 学生能够应用视觉艺术语言、媒材、创作过程与技巧绘图。
•认识和说明各种美术媒材
•了解在创作过程,美术媒材与技巧的使用

3.1.1 Menghasilkan karya yang kreatif dengan:


(i) memilih dan memanipulasi media secara kreatif.
(ii) menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya secara kreatif.
(iii) mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visual dalam menghasilkan karya secara kreatif.
(iv) membuat kemasan pada hasil karya.
学生能够在创作美术作品时,应用视觉艺术语言、技巧及见解。
(i) 有创意地选择及运用材料
(ii) 应用视觉艺术语言创作
(iii) 应用各种媒材,过程及绘图的技巧创作美术作品
(iv) 工整地完成作品
4.1.2 Membuat apresiasi karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, teknik dan proses serta menghubungkaitkan
seni dengan diri sendiri dan alam sekitar.
4.1.2 学生能够以视觉艺术语言赏析自己与同伴的作品。
(i) 展示作品
(ii) 欣赏与评述自己与同伴的作品

Objektif Pada akhir pembelajaran ini murid akan dapat:


Pembelajaran 1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual dalam bidang membentuk dan membuat binaan berdasarkan bentuk
(konkrit), jalinan, imbangan (simetri -rupa bentuk) dan penegasan yang ada pada topeng. 学生能够认识、理解与说出在美术
作品内涵盖的视觉艺术语言(Bahasa Seni Visual)。

2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui media dan proses untuk menghasilkan karya topeng dengan
menggunakan teknik binaan. 学生能够应用视觉艺术语言、媒材、创作过程与技巧绘图来制作面具。

3. Menghasilkan karya yang kreatif dengan memilih dan memanipulasi media secara kreatif. 通过对材料、技术和制作过程的探
索,制作面具。

4. Mempamerkan karya yang dihasilkan dan membuat apresiasi karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, teknik
dan proses serta menghubungkaitkan seni dengan diri sendiri dan alam sekitar.学生能够以视觉艺术语言赏析自己与同伴的作品。

1. Murid dapat menerangkan bahasa seni visual berdasarkan bentuk (konkrit), jalinan, imbangan (simetri -rupa bentuk) dan
Kriteria Kejayaan
penegasan yang ada pada topeng.

2. Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual melalui media dan proses untuk menghasilkan karya topeng dengan
menggunakan teknik binaan.

3. Menghasilkan karya yang kreatif dengan memilih dan memanipulasi media secara kreatif.

4. Murid dapat mempamerkan karya yang dihasilkan dan membuat apresiasi karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni
visual, teknik dan proses serta menghubungkaitkan seni dengan diri sendiri dan alam sekitar.

EMK Kreativiti dan Inovatif, Keusahawanan, Teknologi Maklumat dan Komunikasi

Bahan Sumber Alat Bantu Mengajar Power point, video klip, Smartboard, Topeng Muka Haiwan

Bahan Bantu Mengajar Pensel Warna, Pinggan Kertas, Marker Pen, Gunting, Getah

Strategi Pdp
Pemusatan Guru, Pemusatan Aktiviti, Konstruktivisme, Berasaskan bahan, Pemerhatian

Kemahiran Berfikir
Menjana idea, Menghubungkait, Menilai, Mencipta
(KB)
Kemahiran
Kecerdasan Visual – Ruang, Verbal – Linguistik, Intrapersonal, Interpersonal, Kinestetik
Pelbagai (KP)

TMK
Smartboard, Paparan Slide, Video

Nilai Bekerjasama, Ingin tahun, Kesungguhan, Penglibatan aktif , Mematuhi arahan, Menjaga keselamatan, Menghargai karya sendiri
dan rakan-rakan, Berdisiplin.

Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik gosokan berdasarkan empat standard kandungan..

KBAT Menjana idea, Menghubungkait, Menilai, Mencipta

Pelaksanaan PdP
Pengajaran Bertema
 Permulaan PdP

 Perkembangan PdP

 Penutup PdP

Kemahiran Insaniah Kemahiran Komunikasi, Kemahiran Bekerja Berpasukan, Kemahiran Kepimpinan


Amalan Pedagogi Literasi Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK), Kreativiti & Inovasi, Pembelajaran Kontekstual
Masa Kini

Pada akhir pengajaran:


Tahap Penguasaan Pentaksiran Proses penghasilan karya dalam bidang membentuk dan
19 orang murid dapat mencapai objektif yang (PBD) membuat binaan dengan menggunakan teknik binaan
ditetapkan dan 3 orang murid tidak mencapai berdasarkan empat standard kandungan.
objektif akan diberi bimbingan khas dalam
sesi pembentangan pada masa akan datang.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
MASA / CATATAN
PEMBELAJARAN
LANGKAH
AKTIVITI
HURAIAN / ILUSTRASI
1. Guru memulakan set induksi dengan BBM:
Set Induksi
aktiviti main peranan.
A. Topeng muka Kucing
( 5 minit) 2. Guru menunjukkan 3 buah topeng muka
pelbagai haiwan.

3. Guru memilih 3 orang murid secara


rawak untuk membuat persembahan
mengikut watak haiwan iaitu topeng muka
haiwan yang diberi.
B. Topeng muka Monyet
4. Murid-murid diminta membuat bunyi dan
melakonkan watak haiwan iaitu:

I. Kucing

II. Monyet

III. Kambing C. Topeng Muka Kambing

5. Guru bersoal jawab dengan murid


tentang persembahan yang dijalankan.

1. Apakah jenis haiwan yang


ditunjukkan?

2. Apakah yang kawan pakai pada


mukanya?

EMK:

6. Guru bersoal jawab dengan murid TMK, Kreatif dan Inovatif


tentang pengalaman mereka Nilai:
menggunakan topeng muka.
1. Bekerjasama
7. Guru memperkenalkan tajuk pelajaran Teknik: Pemerhatian
yang dipelajari pada hari ini iaitu Topeng
Kecerdasan Pelbagai:
Muka.
- Visual-ruang
1. Guru menjelaskan definisi topeng
Langkah 1: EMK:
muka.
TMK
Bahasa Seni 2. Guru memperkenalkan 3 jenis
Visual BBM:
topeng (Topeng mata, topeng
muka, topeng serkup) dan 1. Slaid
(20 minit)
kegunaan topeng dengan Slide
PowerPoint. 教师展示幻灯片,介
绍面具的种类和用途。

3. Guru menunjukkan contoh topeng


muka dan menerangkan bahasa
seni visual pada lukisan tersebut.

4. Guru mempamerkan lagi contoh


karya topeng muka yang lain.

5. Murid mengulang bahasa seni


visual yang dipelajari.

6. Guru bersoal jawab tentang asas


seni reka yang ada pada karya:

- Bentuk: konkrit
Nilai:
- Jalinan
- Mematuhi arahan
- Imbangan: simetri -rupa bentuk
- Ingin tahu
- Penegasan Teknik: Pemerhatian

7. Murid-murid memerhati dan Strategi:


meneliti bahasa seni visual yang
- Pemusatan Guru
terdapat pada karya
- Pemusatan Bahan
8. Murid mengenalpasti dan
menyatakan bahasa seni visual
yang ada pada karya.

1. Guru menerangkan aktiviti


Langkah 2: EMK:
yang murid-murid akan
lakukan iaitu menghasilkan
Kemahiran Seni sebuah topeng muka TMK
Visual haiwan.
BBM:

(20 minit) 2. Guru menerangkan alat dan - Slaid


bahan yang digunakan untuk
- Youtube
membuat topeng muka.
https://www.youtube.com/watc
h?v=nWm5hA3SEFc
3. Guru menunjukkan video
penghasilan lukisan Nilai:
gosokan. - Berdisiplin

4. Guru membuat demonstrasi - Berhati-hati


bagi penghasilan topeng
- Menjaga Kebersihan
muka haiwan.
- Mematuhi arahan

I. Melakar - Bekerjasama

II. Menggunting Teknik: Pemerhatian

III. Menebuk lubang mata Strategi:

IV. Mewarna dan menghias topeng - Pemusatan Guru


mengikut kreativiti individu.
- Pemusatan Bahan
V. Menebuk lubang di sebelah
kanan dan di sebelah kiri untuk
diikat dengan getah.

5. Murid memahami proses


untuk menghasilkan topeng
muka.

6. Guru menekankan aspek


keselamatan dan
kebersihan.

1. Murid-murid mula Kemahiran Berfikir :


Langkah 3
menghasilkan lukisan teknik
- Menghubungkait
Penghasilan gosokan.

Karya Kreatif - Menjana Idea


2. Murid-murid melakar rupa
monyet. - Mencipta
(20 minit)

3. Murid menggunting dan


menebuk lubang mata pada EMK:
topeng.
- Kreativiti dan Inovatif
4. Murid mewarna dan menghias
Kecerdasan Pelbagai :
muka monyet.
- Visual - Ruang

- Kinestetik

Nilai:

- Kesungguhan

- Mematuhi arahan

- Bekerjasama

- Menjaga Keselamatan

- Penglibatan aktif

Strategi:

- Pemusatan Murid

- Pemusatan Bahan

Nilai:

- Menghargai karya sendiri dan


rakan-rakan

1 Guru membuat contoh


Langkah 4 EMK:
apresiasi terhadap hasil karya

Penghayatan topeng muka. - Keusahawanan


Karya Seni Visual 2. Guru memilih beberapa
KB:
orang murid untuk membuat
(10 minit)
apresiasi terhadap karya - Menilai
mereka. Kecerdasan Pelbagai:

3. Murid-murid menyatakan - Visual – Ruang,


secara lisan tentang hasil
- Verbal – Linguistik
kerja sendiri dan rakan-
rakan secara kritikal
berdasarkan bahasa seni
visual.

4. Murid menghargai karya


sendiri dan rakan.

1. Guru bersoal jawab dengan murid


Penutup Nilai:
tentang apa yang dipelajari pada hari

(15 minit) ini. - Berdisiplin

- Konsep topeng muka

- Asas seni dan prinsip rekaan

- Alat dan Bahan

..............................................................................

Tandatangan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing

( Nama: )

Tarikh:

You might also like