Rpa Week 6

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 15

Rancangan Pengajaran Akademik (RPA)

Kumpulan/Kelas : 4 tahun
Tarikh & Hari : 3 / 10 / 2022 ( isnin )
Masa : 10.30 – 11.00 pgi
Bil. Murid : 4 orang
Tajuk / Tema : Mengelaskn pakaian perempuan dan lelaki
Bidang Perkembangan : Perkembangan sasiah , sosio emosi dan
Kesepaduan Bidang : perkembangan bahasa dan literasi awal
Objektif Perkembangan: Mampu memadankan pakaian mengikut jantina
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran kanak-kanak dapat :
1. mengecam fungsi pakaian dan aksesori
2. memadankan pakaian mengikut jenis jantina

Pengetahuan sedia ada : cara menyebut sesuatu pakaian


Perbendaharaan kata : baju , seluar , kain
KB & Penerapan Nilai :berdikari , berdisplin
Asuhan dan Didikan : Mengetahui jenis pakaian untuk pakai seharian

Langkah & Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan/ ABM/
Masa Nilai/ KBKK,
dll.
Set Induksi
( 5 minit) Pakaian dan Guru membawa kanak – kanak ke ruang
aksesori aktiviti
Kemahiran berfikir
Guru bertanya khabar kepada kanak –
kanak

Kanak – kanak di tanya oleh guru apa yang


mereka pakai untuk ke sekolah

Kanak – kanak juga di tanya pakaian mereka


apa bila keluar.
Penyampaian
Langkah 1 Guru meminta kanak – kanak dalam
( 3 minit) keadaan siap sedia BBM :
Kanak – kanak di berikan tontonan Televisyen , flash
Kenal pasti
tayangan video berkaitan dengan pakaian dan card
pakaian
aksesori

Kanak – kanak di tunjukkan flash card


berkenaan pakaian dan aksesori
Nilai : Yakin
Kanak – kanak belajar cara untuk Diri
Menyebut sesuatu pakaian tersebut
Kanak – kanak di ajar fungsi dar
pakaian yanag mereka pakaian dan
beberapa aksesori lain

Guru juga menerangkan pakaian yang KB :


sesuai untuk perempuan dan pakaian yang Pengetahuan
sesuai untuk lelaki

Kanak – kanak juga did ajar pakaian


yang sopan di pakaian dan pakaian yang
tidak sopan di pakai apabila di sekolah

Kanak – kanak juga di ajar tempat yang


patut memakai aksesori dan tidak patut .

Langkah 2
( 6 minit)
Guru menyediakan bahan aktiviti di
ruang aktiviti

Kanak – kanak di minta oleh guru dalam


keadaan bersedia sebelum memulakan
aktiviti BBM :

Terdapat 1 kardboard besar yang Gambar , karboard ,


mempunyai 2 jantin iaitu perempuan dan pelekat
lelaki

Kanak – kanak di minta memilih pakaian


yang sesuai mengikut jantina Nilai :
Padan dan suai pakaian
Berani
Kanak – kanak juga di minta menampal
contoh pakaian di kardboard mengikut
kesesuai

Kanak – kanak juga di ajar cara untuk


menyebut sesuatu jenis pakaian tersebut KB :

Kanak – kanak juga diberikan gambar Mengaplikasikan


aksesori untuk di tampal ke jantina yang
sesuai

Guru juga menunjukkan contoh seperti


cincin kepada kanak – kanak untuk mereka
lebih memahami

Penutup
( 2 minit) Guru meminta kanak – kanak berkumpul
semula Nilai :

Kanak – kanak di tanya semula apa yang Berani


mereka belajar.
Mesra pakaian
Kanak- kanak di minta menyebut perkataan
Pakaian dan asesori mereka belajar .

Guru memuji kanak – kanak yang berjaya


melakukan aktiviti .

Refleksi : Kanak-kanak mampu mengenal jenis jenis pakaian

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah :

Pentaksiran
Indikator Perkembangan : Nama Kanak-kanak : Catatan ( √ / X ) :
Mengecam pakaian dan 1. Hud al qaid √
akseori 2. Nur angerik ra puteri X
3. Zahra umairah √
4. Nur qaira √
Rancangan Pengajaran Akademik (RPA)
Kumpulan/Kelas : 4 Tahun
Tarikh & Hari : 4/ 10 / 2022 ( selasa )
Masa : 10.30 – 11.00 pgi
Bil. Murid : 4 orang
Tajuk / Tema : Membutang baju dan mewarna
Bidang Perkembangan : perkembangan deria pemahaman dan dunia persekitaran
Kesepaduan Bidang : perkembangan kreativiti dan estetika
Objektif Perkembangan:
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran kanak-kanak dapat :
1) Meningkatkan kemahiran pengetahuan mengenai pakaian dan aksesori dengan baik

2) Menguatkan lagi motor halus dengan baik.

Pengetahuan sedia ada : memakai baju dan seluar


Perbendaharaan kata :.memakai, membutang
KB & Penerapan Nilai : berdikari, tekun, berdisplin
Asuhan dan Didikan :mengetahui cara memakai pakaian sendiri.

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan/ ABM/


& Masa Nilai/ KBKK,
dll.
Set Induksi Guru membawa kanak – kanak ke ruang Kemahiran
( 5 minit) aktiviti berfikir
Pakaian
berbutang Kanak – kanak di tanya oleh guru khabar
mereka.

Guru menanyakan pakaian mereka pada hari


tersebut.

Kanak – kanak di tanya baju yang pakai guru


ada butang atau tidak.

Penyampaian Guru mengajar kanak kanak menggunakan


Langkah 1 flash card berkenaan pakaian & aksesori. BBM :
( 15 minit)
Tayangan Kanak – kanak di berikan tontonan video Televisyen
video pakaian yang berkaitan dengan pembelajaran harini.
dan aksesori
Kanak – kanak di ajar cara untuk
menyebut beberapa jenis pakaian dan Nilai :
aksesori.
Berdisplin
Kanak – kanak di minta untuk menunjuk
contoh yang terdapat di mereka dan kanak –
kanak lain.
Kanak – kanak di ajar beberapa perkataan KB :
yang mudah untuk di eja bersama – sama.
Mengingat
Kanak – kanak juga di tayangan lagu yang
berkaitan pakaian dan aksesori
Guru meminta kanak – kanak untuk menari dan
mengikut irama muzik.

Langkah 2 Guru menyediakan 2 baju yanag berbutang


( 7 minit)
Kanak – kanak di minta untuk membutang
baju yang terbukak.

Guru menunjukkan contoh cara membutang


pakaian

Kanak – kanak di minta untuk membutang


Butang dan semula pakaian yang terbukak butangnya.
warna pakaian
Kanak – kanak lain melihat rakannya
membutang pakaian dengan bantuan guru

Selepas semua kanak – kanak telah mencuba


membutang baju guru memberikan lemaran
kerja

Kanak – kanak di berikan lembaran kerja


yang terdapat beberapa jenis pakaian dan
aksesori

Arahan meminta kanak – kanak mewarnakan


pakaian atau aksesori mengikut warna yang
ditulis

Guru menunjukkan contoh kepada kanak –


kanak

Kanak – kanak melakukan lembaran kerja


dengan bantuan guru

Penutup
( 3 minit) Guru meminta kanak kanak berkumpul di Nilai :
tempat masing- masing
Kanak – kanak di tanya semula apa yang yakin
Mesra mereka belajar.
pakaian
Kanak – kanak menyatakan beberapa jawapan
yang mereka ingat semasa belajar pakaian dan
aksesori
Guru memberi pujian kepada kanak – kanak
Refleksi :

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah :

Indikator Perkembangan : Nama Kanak-kanak : Catatan ( √ / X ) :


Membutang dan mewarna 1.Zahrah umairah
pakaian 2.atthiyah
3.hud al qaid
4.aisyah
Rancangan Pengajaran Akademik (RPA)
Kumpulan/Kelas : 4 Tahun
Tarikh & Hari : 5 / 10 / 2022 ( rabu )
Masa : 10.45 – 11. 15 pgi
Bil. Murid : 4 orang
Tajuk / Tema : kasut saya
Bidang Perkembangan :perkembangan kreativiti dan estetika
Kesepaduan Bidang : perkembangan fizikal
Objektif Perkembangan: meningkatkan daya kreativiti kanak – kanak
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran kanak-kanak dapat :
1) Meningkatkan kemahiran kreatif kanak dengan betul

2) Memotong kertas dengan cara yang tepat

Pengetahuan sedia ada : cara memakai selipar


Perbendaharaan kata : sandal
KB & Penerapan Nilai :.berdikari , berhati – hati , tekun
Asuhan dan Didikan :mengetahui fungsi sesuatu pakaian .

Langkah & Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan/ ABM/
Masa Nilai/ KBKK,
dll.
Set Induksi
( 5 minit) Guru membawa kanak – kanak ke ruang Kemahiran berfikir
Pakaian aktiviti

Kanak – kanak di mintak membuat bulatan


besar

Guru menerangkan tentang pakaian keperluan


kepada kanak – kanak.

Penyampaian
Langkah 1 Guru meminta kanak – kanak dalam BBM :
( 15 minit) bulatan
Televisyse
Kenal aksesori Kanak – kanak di tunjukkan flash card n
menegenai beberapa jenis keperluan
pakaian. Nilai :

Kanak – kanak diterangkan oleh guru Yakin


mengenai pakaian

Kanak – kanak di ajar untuk menyebut KB :


jenis aksesori yang ditunjukkan
memaham
Kanak – kanak juga ditayangankan vide i
berkaitan dengan aksesosri.
Langkah 2
( 7 minit) Guru menyediakan bahana aktiviti untuk BBM :
kanak – kanak
Kertas warna,
gunting , pensil
Kanak – kanak diminta untuk dalam
warna , gam
keadaan sedia dan tenang

Kanak- kanak dijelaskan oleh guru


mengenai aktiviti yang akan mereka lakukan
pada harini
Kasut saya Nilai :
Guru menunjukkan contoh aktiviti kepada
kanak kanak terlebih dahulu Berhati – hati

Kanak – kanak diminta untuk menekap kaki


mereka di atas kertas warna yang disediakan
engan bantuan guru

Kanak – kanak juga di minta untuk


mengunting tekapan kaki tersebut dengan
bantuan guru

Kanak – kanak yang sudah selesai menekap


dan mengunting kertas warna tersebut KB :

Kemudian kanak – kanak di minta mencorak Mencipta


kertas warna yang digunting dengan warna
atau pun pensel

Kanak – kanak juga di minta untuk


mengunting segi empat tepat untuk di
lekatkan di atas kertas supaya daat dipakai

Kanak – kanak melakukan aktiviti ini


dengan atas bantuan guru pembimbing.

Penutup Nilai :
( 3 minit) Guru meminta kanak – kanak mengemas
peralatan Yakin

Kanak – kanak di mina menunjukkan hasil


kerja mereka
Guru memberi pujian kepada kanak – kanak

Refleksi :

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah :

Pentaksiran :

Indikator Perkembangan : Nama Kanak-kanak : Catatan ( √ / X ) :


1.zahrah umairah
Memotong kertas mengikut 2.nur athhiyah
bentuk selipar 3.aisyah
4.hud alqaid
Rancangan Pengajaran Akademik (RPA)
Kumpulan/Kelas : 4 Tahun
Tarikh & Hari : 7 / 10 / 2022 ( Jumaat )
Masa : 10.30 – 11.00 pgi
Bil. Murid : 3 orang
Tajuk / Tema : pakaian mengikut pekerjaan
Bidang Perkembangan : Perkembangan bahasa komunikasi dan literasi awal
Kesepaduan Bidang : perkembangan fizikal
Objektif Perkembangan: meningkatkan pengetahauan pakaian kerja kepada kanak – kanak
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran kanak-kanak dapat :
1) Menyebut jenis pekerjaan yang dtunjukkan dengan betul.

2) Memadankan pakaian perkerjaan dengan benar.

Pengetahuan sedia ada : mengenali beberapa jenis perkerjaan


Perbendaharaan kata :.polis , cikgu , doktor , chef , bomba
KB & Penerapan Nilai : yakin , berdisplin , patuh
Asuhan dan Didikan : menjelaskan tentang pekerjaana yang terdapat di sekeliling

Langkah & Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan/ ABM/
Masa Nilai/ KBKK,
dll.
Set Induksi
( 5 minit) Guru beramah mesra dengan kanak- kanak Kemahiran berfikir
dengan bertanya khabar
Pakaian Kanak – kanak diminta dalam keadaan tenang
kerja dan teratur

Guru menceritakan serba sedikit tentang


pakaian pekerjaan yang mudah kepada kanak –
kanak
Penyampaian
Langkah 1 Guru meminta kanak – kanak membuat
( 15 minit) satu bulatan . BBM :

Kanak – kanak diterangkan oleh guru Flash card,


beberapa jenis pekerjaan yang mempunyai televisyen
pakaian yang ditetapkan

Cita – cita Kanak – kanak di ajar menggunakan flash


saya card yang terdapat pekerjaan yang Nilai :
mempunai pakaian sendiri
Yakin
Kanak – kanak di ajar untuk menyebut
perkataan tersebut dengan betul
KB :
Kemudian , kanak – kanak diberikan
tayangan video yang menerangkan tentang Memaham
pakaian supaya kanak – kanak lebih faham i

Kanak – kanak juga di tanya cita cita


mereka apabila sudah besar ingin menjadi
apa.

Kanak – kanak juga nyanyi dan menari


mengikut rentak lagu yang di tayangan oleh
guru

Kanak – kanak diberikan bantuan jika


mereka tidak memahami lagi mengenai cita
– cita

Kanak – kanak di berikan pujian daripada


guru kerana mampu mengikut arahan
dengan baik.
Langkah 2 Guru meminta kanak – kanak dalam keadaan
( 7 minit) tenang dan teratur.

Kanak – kanak di tunjukkan oleh guru sebuah


kardboard yang besar yang terdapat 5 gmbar
perkejaan iaitu polis, doktor, guru, chef dan BBM :
bomba .
Gambar , pelekat ,
Kanak – kanak akan memilih pakaian dan kardboard
peralatan – peralatan yang lain mengikut
pekerjaan yang sesuai

Sebelum itu, guru menyediakan sebuah kotak Nilai :


Padan pakaian kecil yang dalam nye terdapat gambar – gambar
pakaian dan peralatan tersebut Patuh

Apabila lagu di pasang kotak tersebut berpusing


dan apabila lagu berhenti kanak – kanak diminta
mengambil kertas di dalam perlu menyebut
pekerjaan . KB:

Kanak – kanak perlu menampal peralatan atau Menilai


pakaian tersebut di kardboard yang disediakan.

Kanak – kanak yang lain menyambung sehingga


habis .
Guru membantu kanak – kanak yang
kurang faham dan memuji kanak – kanak
yang dapat melaksanakan dengan baik.

Penutup
( 3 minit) Guru meminta kanak – kanak untuk berkumpul

Mesra Kanak – kanak dalam keadaan tersusun dan


kerja teratur.
Kanak – kanak ditanya semula tentang
Nilai :
pembelajaran harini.
Berani
Kanak kanak menjawap dengan pengetahuan
mereka faham.

Kanak – kanak dipuji oleh guru


Refleksi :

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah :

Indikator Perkembangan : Nama Kanak-kanak : Catatan ( √ / X ) :


1. Aisyah √
Padan pakaian pekerjaan 2. Zahrah umairah √
3. Hud al qaid √
4. Nur atthiyah √

You might also like