RPH 30 First

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 14

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Sejarah


Tingkatan 2 Berlian
Tarikh/Hari 1 April 2022/Jumaat
Masa 10.30 pg - 11.00 am (30 Minit)
Bilangan Pelajar /25 orang
Tema (DSKP) Warisan Negara
Standard Kandungan (DSKP) 5.1: Kerajaan Alam Melayu (DSKP hal. 28)
Tajuk (Buku Teks) 1.2: Kewujudan Kerajaan di Alam Melayu (Buku Teks hal. 4)
Sub-Tajuk (Buku Teks) 1.2.1: Kerajaan Funan
1.2.2: Kerajaan Champa
1.2.3: Kerajaan Srivijaya
1.2.4: Kerajaan Angkor
1.2.5: Kerajaan Majapahit
1.2.6: Kerajaan Kedah Tua
1.2.7: Kerajaan Gangga Negara
Standard Pembelajaran (DSKP) 5.1.2: Menerangkan kewujudan kerajaan alam Melayu (DSKP hal 28)
K5.1.5: Menghuraikan kepentingan kedudukan strategik yang menyumbang kepada kemajuan sesebuah
kerajaan (DSKP hlm 28)
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Menjelaskan kewujudan beberapa kerajaan di Alam Melayu
2. Membahaskan kepentingan kedudukan strategik yang menyumbang kepada kemajuan sesebuah
kerajaan

Bahan Bantu Mengajar 1. Slide powerpoint


2. Peta kerajaan awal
3. Peta Asia Tenggara
Strategi Pdpc Pembelajaran berasaskan inkuiri
Aktiviti Pdpc Abad 21 - Blooket
Peta Pemikiran (i-Think) Peta Buih (Kepentingan menjalinkan aktiviti perdagangan kepada negara)
1. Mengaplikasi
- Mengenal pasti kawasan atau lokasi kerajaan alam melayu yang masyur

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi - Apakah yang dapat dicontohi oleh pemimpin negara kita dalam memerintah negara berdasarkan

(KBAT) kerajaan alam melayu?


2. Menganalisis
- Mengapakah kerajaan-kerajaan awal di Alam Melayu muncul dilembah sungai?
3. Mencipta
- Mengapakah semangat kerjasama dalam pembinaan sesebuah negara, terutamanya Malaysia ini
merupakan unsur yang penting?
Kemahiran Pemikiran Sejarah 1. Memahami kronologi
(KPS) - Murid mempelajari dan memahami peningkatan yang berlaku pada kerajaan alam melayu
2. Meneroka bukti
- Selepas mendapat pembahagian tugasan setiap murid mencari dan mengumpul maklumat bagi
mengenal pasti lokasi kerajaan alam melayu dan sumbangan pemerintah berdasarkan sumber-sumber
tertentu.
3. Membuat rasionalisasi
- Murid membuat pertimbangan wajar mengenai kepentingan semangat kerjasama dalam memajukan
negara Malaysia.
Elemen Merentas Kurikulum 1. Kelestarian Alam Sekitar
(EMK) 2. Patriotisme
Pentaksiran Lembaran Kerja, Lisan
Konsep/ Istilah -
Pengetahuan Sedia Ada Murid mengetahui konsep Alam Melayu
Langkah-langkah Pengajaran dan Pembelajaran

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid


Set Induksi - Gambaran awal 1. Guru memberikan sampul yang 1. Murid dengan tekun BBM:
(5 minit) tetang topik yang berisi set puzzle, iaitu gambar tugu mendengar persoalan guru. - Slide powerpoint

akan dibincangkan. kemegahan kerjaan alam melayu. - Set puzzle


2. Murid menjawab soalan guru.
2. Guru meminta murid menyusun 3. Guru memuji murid yang
puzzle tersebut sehingga menjawab dan menyatakan apa
membentuk gambar yang yang terdapat dalam gambar
dikhendaki
Kerajaan Champa ditunjukkan.
3. Guru meminta murid untuk 4. Murid mengaitkan tajuk yang
mengaitkan topik yang akan akan dipelajari pada hari
dipelajari. tersebut.

Kerajaan Funan 4. Guru memberitahu tajuk yang akan 5. Murid mendengar penjelasan
dipelajari oleh murid. guru tajuk yang akan
dipelajari.
Kerajaan Srivijaya

Langkah 1 Lokasi kerajaan 1. Guru menerangkan pengenalan dan 1. Murid mendengar dan mencatat BBM:
(10 minit) Funan, Champa dan lokasi kerajaan Funan, Champa dan nota ringkas berdasarkan apa -Peta kerajaan
Funan,Champa dan
Srivijaya Srivijaya yang diajar oleh guru dan apa
Srivijaya
Objektif 1 yang terkandung dalam buku - Slide powerpoint
2. Guru menggunakan peta kerajaan
Menyenaraikan teks. - Lembaran kerja
alam melayu dalam menunjukkan
kerajaan- kawasan kerajaan Funan, Champa 2. Murid memberi respons kepada
kerajaan Alam dan Srivijaya. soalan guru.
Melayu yang
3. Selepas sesi penerangan, guru 3. Murid mendengar respons dan
masyur Teknik:
bertanya beberapa soalan, contoh: arahan dari guru. - Soal jawab
Peta Kerajaan Funan
- mengapakah kebanyakkan - Penerangan

kedudukan kerajaan alam melayu KPS:


-Memahami kronologi
berada berdekatan dengan kawasan
sungai dan jalan laut? KBAT:
-Mengaplikasi
*Jangkaan jawapan:

- kawasan itu merupakan pusat


perdagangan yang strategik

4. Guru mengedarkan peta Asia


Tenggara kepada setiap pelajar
Peta Kerajaan Champa
untuk melorekkan negara kerjaan
alam melayu yang telah dipelajari

Peta Kerajaan
Srivijaya
Langkah 2 Faktor-faktor 1. Guru menerangkan aktiviti Sifu 1. Murid mendengar arahan dan BBM:
(12 minit) kegemilangan kerajaan yang akan dilaksanakan. penjelasan guru mengenai - Slide powerpoint
- Kertas A3
Funan,Champa dan aktiviti yang akan
2. Murid-murid telah dibahagikan - Jadual
Srivijaya: dilaksanakan.
kepada 6 kumpulan. (Dua - Peta
-Menguasai jalan kumpulan kerajaan Funan, dua 2. Setiap murid telah berkumpul - Gambar
perdagangan
kumpulan kerajaan Champa dan dalam kumpulan masing-
-Meluaskan Empayar dua kerajaan Srivijaya) masing, -Peta i-Think(Peta
Buih)
-Penaklukan wilayah 3. Kemudian guru mengedarkan 3. Dalam kumpulan tersebut
sampul surat yang mengandungi murid berbincang dan
Peranan pengasas peta, kepingan gambar dan kertas bekerjasama untuk melekatkan
kerajaan dalam A3 mengikut kerajaan kumpulan peta, gambar dan mengisi
memasyurkan kerajaan masing-masing. maklumat dalam jadual dengan
Objektif 2 sehingga kemerosotan pengawasan serta bimbingan
4. Setiap kumpulan berbincang dan
Menjelaskan guru.
serta melekat gambar dan peta Teknik:
faktor-faktor
dalam kertas A3. 4. Setiap kumpulan mewakilkan - Penerangan
kegemilangan
3 orang untuk membentang - Perbincangan
kerajaan Alam 5. Semasa murid-murid berbincang
hasil dapatan mereka.
Melayu guru memantau dan membimbing
KPS:
mereka. 5. Semasa pembentangan setiap
murid memberi perhatian. -Meneroka bukti
6. Setelah siap berbincang setiap
kumpulan diminta untuk 6. Murid mendengar penerangan
KBAT:
membentangkan hasil mereka. lanjut guru.
- Menganalisis

7. Semasa pembentangan guru


memberi penerangan lebih lanjut
berkaitan tajuk tersebut dan
Objektif 3 memberi peneguhan kepada hasil
Merumuskan pembentangan.
kepentingan 8. Guru mengedarkan peta i-Think
menjalinkan (Peta buih) kepada setiap pelajar
aktiviti untuk mencatakan nota berkaitan
perdagangan kepentingan menjalinkan aktiviti
kepada sesebuah perdagangan kepada negara
negara
9. Murid perlu mengisi peta i-Think
tersebut mengikut kefahaman
masing-masing

Penutup Rumusan 1. Guru secara rawak memilih 1. Murid yang dipilih memberi
(3 minit) beberapa orang murid untuk respons kepada soalan guru.
bertanya soalan mengenai topik 2. Murid mendengar rumusan
yang telah dipelajari. yang dibuat oleh guru.
2. Guru membuat rumusan topik yang
telah dipelajari.

LAMPIRAN:
Set Induksi

Tugu Kerajaan Champa


Tugu Kerajaan Funan

Tugu Kerajaan Srivijaya


Langkah 1

Peta Kerajaan Funan

Peta Kerajaan Champa Peta


Kerajaan Srivijaya
Langkah 1: Lembaran Kerja
Berdasarkan peta yang berikut lorekkan negara kerjaan alam melayu yang telah dipelajari

Peta Asia Tenggara


Langkah 2

Pada pendapat anda, apakah kepentingan menjalinkan aktiviti perdagangan kepada sesebuah negara, terutamanya negara kita Malaysia?
Lengkapkan peta I-Think berikut.

Pertumbuhan
Ekonomi Negara

Kepentingan
Mendorong menjalinkan
Pembangunan mewujudkan
aktiviti hubungan
Infrastruktur perdagangan diplomatik
kepada negara

Mengukuhkan
kestabilan politik

You might also like