Simbol Is Mul European

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

CLASA: A XI-A G

OBIECTUL: Limba şi literatura română

SUBIECTUL: Simbolismul european - studiu de caz

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili

- să precizeze trăsăturile esteticii simboliste, prin raportare la romantism și parnasianism


- să identifice și să precizeze principalele trăsături ale simbolismului european
- să identifice teme și motive simboliste în diferite texte literare
- să motiveze apartenența unui text dat la simbolism
- să precizeze și să comenteze semnficațiile unor elemente structurale şi expresive

TIPUL LECŢIEI: predare-învățare

METODE ŞI PROCEDEE: activitatea didactică pe grupe, dezbaterea, argumentarea, problematizarea, descoperirea, proiectul

FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂȚĂRII: activitate frontală, activitate pe grupe de elevi, activitate individuală

MIJLOACE DIDACTICE: Mape cu fişe de lectură (citate) şi fişe de idei, manualul cl. a XI-a Ed. “Art”, volume de poezie, portofolii individuale

RESURSE: capacitatea de învățare specifică elevilor clasei a XI-a, timp - 50 de minute

BIBLIOGRAFIE:
- Zina Molcuț, Simbolismul european, Ed. Albatros, București, 1983
- Eugen Lovinescu, Istoria literaturii române contemporane, Ed. Minerva, București, 1981
- Constantin Parfene, Metodica studierii limbii și literaturii române în școală, Ed. Polirom, Iași, 2002

1
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Evenimentul Activitatea profesorului Activitatea elevilor


crt instrucţional
1 Momentul Profesorul pune absenţe, asigură ordinea şi disciplina în clasă şi Elevii îşi pregătesc fişele cu citate, caietele şi mapele pentru lecţie.
organizatoric captează atenţia elevilor.
2 Captarea atenţiei Profesorul scrie pe tablă versul Elevii sunt atenţi și răspund.
elevilor și ”Parfum, culoare, sunet se-ngână și-și răspund”
actualizarea (Ch. Baudelaire, Corespunderi)
cunoştinţelor și îi invită pe elevi să își spună părerea în legătură cu acesta.
însuşite anterior
Profesorul pune întrebări pentru actualizarea cunoștințelor. Răspunsuri posibile:

I1. Ce înseamnă cuvântul simbol, ce semnificații are el pentru voi? R1. Un semn care ține locul altui semn, un concept cu o anumită
semnificație etc
I2. Dați exemple de simboluri pe care le întâlniți în experiențele R2. Limbajul culorilor, limbajul florilor etc
cotidiene.
I3. Ce credeți că ar trebui să transmită poeziile, în general? Stări R3. Elevii răspund în funcție de opțiuni.
clare, sentimente evidente sau stări sufletești nelămurite, fluide,
vagi, muzicale?
Elevii citesc interpretările metaforelor, colegii lor sunt atenți, la
Profesorul verifică tema. Elevii au avut de comentat metaforele sfârșit pun întrebări pentru a se lămuri și comentează, împreună cu
identificate într-un grupaj de texte lirice simboliste. profesorul, ideile formulate.

3 Enunţarea Profesorul îi anunță pe elevi că vor discuta despre simbolismul Elevii notează titlul și obiectivele lecției în caiete.
obiectivelor european, că vor încerca să identifice condițiile istorice în care a
urmărite apărut curentul, trăsăturile acestuia, principalele teme și motive,
reprezentanții.
Profesorul anunţă titlul lecției: “Studiu de caz - Simbolismul
european ” şi îl notează pe tablă. El scrie obiectivele lecției pe
tablă, iar elevii le notează în caiete.

4 Transmiterea Profesorul le va cere elevilor care au pregătit studiul de caz să îl Elevii selectați susțin proiectul și folosesc un material ilustrativ

2
noilor cunoştinţe prezinte în fața colegilor. Powerpoint..
Colegii lor sunt atenţi, își notează principalele idei în caiete şi apoi
pun diferite întrebări, pentru a se lămuri în legătură cu obiectivele
enunțate anterior de profesor.

5 Dirijarea Profesorul se asigură că fiecare elev a înţeles ce sarcini de lucru are Elevii notează răspunsurile primite/datele esențiale în caiete.
învăţării și şi le oferă ajutor elevilor, dacă au nevoie, urmărindu-le evoluţia şi
obținerea dirijând procesul de învăţare.
performanțelor La sfârșitul susținerii proiectului, el le pune câteva întrebări
elevilor, pentru a se asigura că au fost înțelese și notate cele mai
importante date legate de simbolismul european/ folosește
materialul Powerpoint pentru a sistematiza aceste cunoștințe.

6 Fixarea Profesorul îi împarte pe elevi în șase grupe, care vor primi fișe de Elevii rezolvă cerințele de pe fișele de lucru.
cunoștințelori lucru.

7 Asigurarea feed- Profesorul roagă fiecare grupă să își prezinte concluziile. Elevii sunt atenți și notează observațiile colegilor în caiete.
back-ului De asemenea, ideile esențiale sunt notate pe tablă.

8 Asigurarea Elevii primesc fișe de muncă independentă și rezolvă cerințele Elevii rezolvă cerințele și comunică apoi răspunsurile.
retenției și a formulate pe fișe.
transferului Profesorul selectează câțiva elevi pentru a citi răspunsurile.

9 Evaluarea și Evaluarea se realizează pe parcursul întregii ore de curs. La final,


tema pentru profesorul apreciază şi notează performanţele elevilor.
acasă
Tema este: ex. 2, pag. 206 Elevii notează tema în caiete.
”Având ca premisă afirmația lui Matei Călinescu reprodusă la
începutul capitolului, realizează o investigație despre locul și rolul
simbolismului în contextul poeziei moderne. Redactează un raport
care să finalizeze investigația despre simbolism și pe care să-l
prezinți în fața colegilor, în 10-15 minute.”

3
GRUPELE I, IV

Charles Baudelaire, ”Corespunderi”

”Natura e un templu ai cărui stâlpi trăiesc


Și scot adesea tulburi cuvinte, ca-ntr-o ceață;
Prin codri de simboluri petrece omu-n viață
Și toate-l cercetează c-un ochi prietenesc.

Ca niște lungi ecouri unite-n depărtare


Într-un acord în care mari taine se ascund,
Ca noaptea sau lumina, adânc, fără hotare,
Parfum, culoare, sunet se-ngână și-și răspund.

Sunt proaspete parfumuri ca trupuri de copii,


Dulci ca un ton de flaut, verzi ca niște câmpii,
- Iar altele bogate, trufașe, prihănite,

Purtând în ele-avânturi de lucruri infinite,


Ca moscul, ambra, smirna, tămâia, care cântă
Tot ce vrăjește mintea și simțurile-ncântă.”

Cerințe:

1. Identifică teme și motive simboliste în textul dat.


2. Explică semnificația următoarelor sintagme: ”Natura e un templu ai cărui stâlpi trăiesc”, ”Prin codri
de simboluri petrece omu-n viață”, ”Sunt proaspete parfumuri ca trupuri de copii, (...) - Iar altele
bogate, trufașe, prihănite”.
3. Explică semnificația titlului, în relație cu textul poeziei.

4
GRUPELE II, V

Paul Verlaine, ”Plânge în inima mea”

”Plânge în inima mea


Cum plouă peste oraș.
Ce-i tristețea aceasta grea,
Răul ce inima-mi ia?

O, dulce murmur de ploaie


Pe-acoperișe și-n zare!
În inima ce se îndoaie,
O, cântecul, murmur de ploaie!

Plânsul noimă nu are


În inima ce mi se frânge,
Ce? Nicio trădare?
Jalea noimă nu are.

Un chin fără măsură


Să nu știi de ce,
Fără iubire și ură,
Suferi peste măsură”.

Cerințe:

1. Identifică teme și motive simboliste în textele date.


2. Explică semnificația următoarelor sintagme: ”Al toamnei lin/ Prelung suspin,/ Ca de vioară”, ”Ce-i
tristețea aceasta grea,/ Răul ce inima-mi ia?”, ”Plânsul noimă nu are/ În inima ce mi se frânge”.
3. Comentează semnificațiile titlurilor poeziilor.

5
GRUPELE III, VI

Stephane Mallarmé, ”Vedenie”

”Se-ntristase luna. Albi serafimi plângând


Cu-arcușu-n mâini, prin somnul florilor curgând,
Scoteau din cupa tăinuită a-mbolnăvitelor viole
Suspine de cristal prelinse pe-auzul micilor corole.

Era sfințita zi a-ntâiului sărut


Și visul crud din suflet mi-a păscut
Sorbind din plin balsamul tristețelor păgâne,
Ce fără de regrete în veci de veci rămâne.

În inima din care un suflet a cules


Un vis. Și rătăcind cu ochii în eres,
Deodată-mi apăruși în față pe strada largă și pustie
Zvârlind, prin umbrele-nserării, înfiorări de veșnicie.

Da, am știut; erai aceeași zână


Care-n copilărie mi-erai în somn stăpână.
Atunci din mâna-ntredeschisă cerneai pe visele-mi curate
Ninsoarea albelor buchete de stele mari și parfumate”.

Cerințe:

1. Identifică teme și motive simboliste în textele date.


2. Explică semnificația următoarelor sintagme: ”Albi serafimi plângând”, ”cupa tăinuită a-
mbolnăvitelor viole”, ”înfiorări de veșnicie”, ”Ninsoarea albelor buchete de stele mari și parfumate”.
3. Ce părere ai despre așezarea în pagină a textului poeziei? De ce crezi că poetul a ales această
formă?

6
Fișă de evaluare

1. Dă exemple de scriitori simboliști și precizează ce opere au scris (câteva titluri).


2. Spune-ți părerea, în 5-10 rânduri, despre următoarea afirmație:
"A sugera, iată visul!" (Stephane Mallarmé)

S-ar putea să vă placă și