0 Proiect Didactic Prietenia
0 Proiect Didactic Prietenia
0 Proiect Didactic Prietenia
COMPETENȚE GENERALE:
- aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, în diferite contexte de viață
- explorarea activă a unor elemente din viața de zi cu zi, din perspectiva propriei credințe
COMPETENȚE SPECIFICE:
- compararea unor opinii cu semnificație religioasă, exprimate în raport cu diferite situații de
viață
- analizarea unor tipuri de relații și atitudini sociale, din perspectiva moralei religioase, pornind
de la situații concrete
- descrierea comportamentelor relaționale din cadrul grupurilor de apartenență
CONCEPTE OPERAȚIONALE:
Cognitive
CO1 – definirea prieteniei cu cuvinte proprii
CO2 – recunoașterea importanței stabilirii unei prietenii, având la bază dragostea de Dumnezeu și de
oameni;
CO3 – identificarea lui Hristos ca model de prieten
CO4 - enumerarea însușirilor unei adevărate prietenii, plecând de la lectura predictivă/experiența
personală
CO5 - descoperirea roadelor unei adevărate prietenii;
Formative
C6 - dezvoltarea capacității de a formula și susține opinii personale privitoare la importanța prieteniei,
utilizând argumentarea
Atitudinale
C7 - desprinderea unor învățături folositoare progresului vieții lor spirituale.
METODE:
A. Metode de transmitere şi însuşire a cunoştinţelor:
a.Metode de comunicare orală:
- metode conversative: conversaţia, argumentarea
- metode expozitive: explicaţia, descrierea
b. metode de comunicare scrisǎ: munca cu manualul
B. Metode de explorare şi descoperire:
- metode de explorare directǎ: observarea, descoperirea, instruirea programată
C. Metode activ-participative: Jocul de rol, Brainstormingul
MIJLOACE:
A. Mijloace informativ-demonstrative:
- mijloace cu mesaj informaţional: manuale, caiete, Dicţionar explicativ al limbii române,
- materiale/reprezentǎri figurative: planșa “Copacul prieteniei”
B. Mijloace de evaluare a rezultatelor învǎţǎrii: fişe de lucru, recompense
C. Mijloace tehnice audio - vizuale: laptop, videoproiector
INSTRUMENTE DE EVALUARE: evaluarea frontală, observarea sistematică
RESURSE:
- Umane – elevii clasei a IV-a B
- De timp - 50’
- Materiale:
Oficiale:
m1: Programa şcolarã:
- “Curriculum naţional. Programa şcolară pentru disciplina Religie cultul ortodox, clasa a IV-a”,
Bucureşti, 2014;
- „Planificarea calendaristică orientativă, clasa a IV-a”;
- Proiectarea unităţii de învăţare: “Iubirea creștină, sprijin pentru conviețuirea cu ceilalți”
m2: Macroproiectarea didacticã:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune Bisericii Ortodoxe
Române, Bucureşti, 1982.
3. Coman, Pr. Prof. Ioan G., Frumusețile iubirii de oameni în spiritualitatea patristică, Editura
Mitropoliei Banatului, Timișoara, 1988
4. Magdan, Leon, Cele mai frumoase pilde şi povestiri, Editura Aramis, Bucureşti, 1998.
5. Achim, Mihaela, Daiu, Anișoara, Ioniță, Dragoș, Moldoveanu, Maria, Nicula, Florentina,
Religie Cultul ortodox, Manual pentru clasa a IV-a, Editura Corint Educațional, București, 2016.
DEMERSUL DIDACTIC
Secvențele Conținuturi Concepte Resurse Resurse Forme de
Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare
lecției vizate operaționale materiale procedurale organizare
1 2 3 4 5 6 7 8 9
- Salutul
Momentul - Rugăciunea
- Salutul
- Răspund cerințelor Activitate
organizatoric - Rugăciunea
- Pregătirea materialele frontală
- Notarea absențelor
solicitate
- Organizează materialele și clasa
- Se așează la locurile
indicate
Voi capta atenția elevilor prin lecturarea - Elevii răspund Extras Activitate Apreciere
unei povestiri intitulată “Povestea unei provocărilor “Povestea frontală verbală
prietenii” care să-i conducă pe elevi la profesorului, unei
Captarea
identificarea temei ce urmează a fi
atenției identificând titlul prietenii”
abordată.
respectiv, apoi îl notează
Se face o paralelă cu texte cunoscute de
elevi pe tema prieteniei, studiate la limba pe caiete.
română.
Anunțarea Se anunță titlul lecției Prietenia și Elevii notează pe caiete Explicația Activitate
titlului lecției porunca iubirii, apoi îl notez pe tablă. titlul lecției și sunt atenți frontală
Se precizează obiectivele lecției. la explicațiile
și prezenatrea profesorului.
obiectivelor
propuse
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Comunicarea/ Se adresează elevilor următoarele R: “... una dintre cele Conversația Activitate
întrebări: mai frumoase relații frontală
însușirea “Toți vorbim despre prietenie, mulți dintre oameni”
noilor avem prieteni, dar ce credeți voi că este
cunăștințe prietenia?
Precizare
Definițiile prieteniei abundă, de la cele
mai simple, la cele mai complicate. Astfel,
Pitagora spunea că prietenia este
“egalitatea armonioasă”, iar Gala Galaction
considera că prietenia este “una dintre
mângâierile vieții”.
Se formulează o definiție a prieteniei, Elevii notează în caiete
accesibilă elevilor, care va fi notată pe tablă, definiția prieteniei. Explicația Apreciere
respectiv pe caiete: verbală
„Prietenia este apropierea dintre
oameni care au idei și fapte asemănătoare,
izvorâte din iubire.”
Și Mântuitorul Hristos a avut prieteni
(Sfinții Apostoli), care l-au urmat și ascultat,
iuibindu-L mai presus de orice, jerfindu-se
pentru El. De aceea, un creștin trebuie să-și
întemeieze prieteniile, având la bază
credința și dragostea pentru Dumnezeu și
oameni, pentru a fi durabilă.
Se adresează elevilor următoarele
CO1 întrebări:
“Voi aveți un prieten adevărat?”
“Ce condiții trebuie să îndeplinească o
persoană, astfel încât să fie pentru voi un
prieten adevărat?”
Se dicută condițiile enumerate de elevi. Activitate
1 2 3 4 5 6 7 8 9
argumentați.
Elevii răspund
Se adresează elevilor următoarele întrebărilor
întrebări:
profesorului.
Ce este prietenia?
Care sunt criteriile prieteniei?
Argumentați-le.
“Care credeți că sunt roadele
prieteniei?”
Precizare Elevii notează individual
Fixarea pe caiete, iar apoi pe
Prietenia dublează bucuriile, micșorează 8
florile primite și le lipesc
cunoștințelor tristețile, îi întărește pe cei slabi, ne
pe Copacul prieteniei.
CO5 eliberează de unele griji etc.
Elevii dau diferite
“Ați avut până acum șansa unei prietenii
variante de răspuns.: “…
durabile? Precizați care a fost elementul
fericire, armonie,
care a contribuit la
bucurie, sprijin, ajutor,
menținerea/destrămarea prieteniei.”
dărnicie, iertare,
colaborare, timp
petrecut împreună etc.”
Aprecierea, Se extrage concluzia că alături de alte Elevii răspund: “... între Argumentarea Activitate
asocierea, valori (onestitatea, dreptatea, bunătatea scriitori (Mihai frontală
generalizarea etc.), prietenia unește oameni și țări, Eminescu/Ion Creangă,
contribuind la menținerea unor relații
Iisus și Apostolii Săi).
creștinești cu ceilalți.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Elevii rostesc
Încheierea Activitate
- Rostirea rugăciunii rugăciunea, apoi
lecției - Salutul. frontală
răspund la salut.
SCHEMA TABLEI
Prietenia și porunca iubirii
- Prietenia este apropierea dintre oameni care au idei și fapte asemănătoare, izvorâte din iubire.
- În înțeles creștin, prietenia adevărată dintre oameni are la bază “prietenia” cu Hristos. (“Voi sunteți prietenii Mei, dacă faceți ceea ce vă poruncesc.”
Ioan
15,14)
- Hristos ne-a dovedit “prietenia” Sa, de aceea se cuvine să-L urmăm si să-L iubim.
- Criteriile prieteniei sunt: iubirea, sinceritatea, respectul, înțelegerea, egalitatea, spiritul de sacrificiu, statornicia.
- Prietenia se vede la vreme de bucurie, dar si de necaz, dovedindu-se prin fapte. (Prietenul la nevoie se cunoaște!)
O prietenie ca să fie adevărată trebuie să fie dezinteresată, să te ajute să te înalți spre Lumină,
să te ajute să te ridici de câte ori cazi, și, în cele din urmă, să dăinuiască până la moarte și până dincolo de moarte, în ceruri.