Proiect de Lectie Cls VII Adjectivul

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 7

CLASA a V-a Limba şi literatura română CLASA a VII-a Limba şi literatura română

PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ:Şcoala Gimnazială Pristol Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Pristol
Data:18.04.2018 Data: 18.04.2018
Profesor:Florea Camelia-Nicoleta Profesor:Florea Camelia-Nicoleta
Clasa: a V-a Clasa: a VII-a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare:Prieteni mari şi mici Unitatea de învăţare:Imnul
Subiectul lecţiei: Textul multimodal Subiectul lecţiei: Adjectivul(actualizare)
Tipul lecţiei: de evaluare a cunoştinţelor Tipul lecţiei: de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
Scopul lecţiei: De a verifica in ce măsura au fost achiziţionate Scopul lecţiei: Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor de gramatică
cunoştinţele despre textul multimodal. pentru o utilizare corectă în comunicarea scrisă şi orală
Durata:50 min. Durata: 50 min.
Competenţe generale vizate:
Competenţe generale vizate: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
2.Receptarea textului scris,de diverse tipuri; 2.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de
3.Redactarea textului scris de diverse tipuri; mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
4.Utilizarea corectă,adecvată şi eficientă a limbii în procesul 4.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de
comunicării orale şi scrise; mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;
Competenţe specifice vizate: Competenţe specifice vizate:
2.3 Formularea unui răspuns personal şi/sau a unui răspuns 1.3sesizarea corectitudinii / incorectitudinii gramaticale a unor
creativ,pe margineaunor texte de diferite tipuri,pe teme familiare; forme lexicale;
3.2 Redactarea individual şi/sau în echipă a unui text simplu,pe o
temă familiară cu integrarea unor imagini ,desene,scheme; 2.3 alcătuirea unor propoziţii sau fraze corecte din punct de vedere
4.1 Utilizarea achiziţiilor sintactice şi morfologice de bază ale gramatical;
limbii române standard,pentru înţelegerea şi exprimarea corectă a
intenţiilor comunicative; 4.4 sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale
4.2 Aplicarea achiziţiilor lexicale şi semantice de bază,în procesul învăţate.
de înţelegere şi exprimarea corectă a intenţiilor comunicative.

Obiective operaţionale: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:


Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
CLASA a V-a Limba şi literatura română CLASA a VII-a Limba şi literatura română

O1: să definească textul multimodal;


O2: să identifice personajul principal dintr-un text multimodal; O1: să dea definiţia corectă a adjectivului;
O3: să realizeze diferite tipuri de enunţuri ;
O4: să reproducă imagini după un text dat; O2:să identifice adjectivele din diferite contexte;
O5:să identifice trăsături ale personajului principal. O3:să clasifice adjectivele după diferite criterii;
O4:să recunoască şi să utilizeze în diferite enunţuri adjectivele la
gradele de comparaţie;
O5: să analizeze morfologic şi sintactic adjectivele dintr-un text;
Resurse:temporale-50min.,umane-clasa de elevi, cunoştinţele Resurse:temporale-50 min.,umane-clasa de elevi,cunoştinţele
anterioare ale elevilor. anterioare ale elevilor.
Metode şi procedee:conversaţia,exerciţiul,explicaţia. Metode şi procedee:conversaţia euristică,explicaţiaobservaţia,analiza
gramaticală,exerciţiul,problematizarea,învăţarea prin descoperire,
prezentarea Power –Point.
Forme de organizare a învăţării:frontală,individuală. Forme de organizare a învăţării:frontală,individuală.
Mijloace didactice: test de evaluare sumativă. Mijloace didactice:imagini,fişe pentru activitate independentă,laptop,
foi de flip-chart,videoproiector,marker.
Modalităţi de evaluare: individuală. Modalităţi de evaluare: frontală,individuală.

Bibliografia:
Bibliografia:
 Manual de Limba şi literatura română pentru clasa a VII-
 Manual de limba și literatura română, clasa a V- a, a, Editura HUMANITAS, Bucureşti, 2000.
Editura Sigma, București, 2017;
 Alina Pamfil, Limba şi literatura română în gimnaziu.
 Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de Limba Structuri didactice deschise, Piteşti, Editura Paralela 45,
și literatura română pentru învățământul primar și 2003;
gimnazial – Consiliul Național pentru Curriculum,
 Parfene Constantin,Metodica studierii limbii şi literaturii
București, 2002; române în şcoală,Editura Polirom, Iaşi,1999.
 Alina Pamfil, Limba și literatura română în gimnaziu.
Structuri didactice deschise, ed. Paralela 45, Pitești, 2007.
CLASA a V-a Limba şi literatura română CLASA a VII-a Limba şi literatura română

Etapele Ob Activitatea Activitatea Metode şi Evaluare Etapele Ob Activitatea Activitatea Metode şi Evaluare
lecţiei/Timp Op profesorului elevului procedee lecţiei/Timp Op profesorului elevului procedee

-1- -2- -3- -4- -5- -6- -1- -2- -3- -4- -5- -6-
EVOCARE Profesorul organizează Elevii îşi Conversaţia Verificarea I.EVOCARE Profesorul organizează Elevii îşi Conversaţia Verificarea
SENS-5min clasa şi asigură climatul pregătesc modului în SENS-10min clasa şi asigură climatul pregătesc Exerciţiul modului în
necesar desfăşurării materialele care elevii necesar desfăşurării materialele care elevii
optime a activităţii. necesare au rezolvat optime a activităţii. necesare pentru au rezolvat
pentru tema şi începerea orei. tema şi
începerea orei Caietele corectarea Se verifică tema Elevii citesc corectarea
Verificarea Se verifică tema Elevii citesc elevilorl eventualelor pentru acasă. tema şi Caietele eventuale
temei pentru acasă. tema şi greşeli. Verificarea corectează elevilor lor greşeli.
corectează temei eventualele
eventualele greşeli sub
greşeli sub supravegherea
supravegherea profesorului.
Enunţarea Voi enunţa titlul lecţiei profesorului.
titlului lecţiei şi şi obiectivele Profesorul le prezintă
a obiectivelor operaţionale . elevilor o imagine PPT Caietele
operaţionale şi le cere acestora să elevilor
descrie în 3-5 rânduri
imaginea respectivă
folosind cât mai multe
adjective.

După rezolvarea
sarcinii de lucru Elevii scriu titlul
Verificarea Voi înmâna elevilor un Elevii rezolvă ,profesorul enunţă titlul lecţiei pe caiete.
cunoştinţelor test de evaluare sarcinile de lecţiei cu ajutorul
anterioare
sumativă . lucru. elevilor şi îl scrie pe
Elevii sunt solicitaţi să-l tablă.
rezolve în 45 de Profesorul enunţă
minute. obiectivele pe înţelesul
elevilor ,proiectându-le
şi printr-o imagine PPT. Elevii ascultă cu
atenţie.
CLASA a V-a Limba şi literatura română CLASA a VII-a Limba şi literatura română

REALIZA- O1 ACTIVITATEA 1- Elevii rezolvă Fişa de lucru Profeso-


REA definirea adjectivului sarcina dată de rul
SENSULUI Profesorul le spune către profesor şi apreciază
30 min. elevilor că definesc
verbal
Tomiţă,motanul din adjectivul.
elevii.
imaginea prezentată DEFINIŢIE:
anterior,are de rezolvat Adjectivul este
nişte exerciţii şi partea de vorbire
încearcă să-şi aducă flexibilă care
aminte ce a studiat în arată
clasa a VI-a.Elevii însuşirile,trăsătur
trebuie să-l ajute pe ile,calităţile
acesta ,comparând obiectelor Învăţarea prin
enunţurile din fişa de ,fiinţelor descoperire
lucru , să le aleagă pe ,determină un
cele corecte,apoi să substantiv şi se
alcătuiască definiţia declină.
adjectivului. .(ANEXA 1)
Elevii Caietele Profeso-
Profesorul
completează şi ei elevilor rul
completează definiţia
definiţia apreciază
pe o foaie de flip-
adjectivului pe verbal
chart. (ANEXA 2) caiete. Elevii elevii.
observă că
adjectivul se
declină şi se
acordă în gen,
număr şi caz cu
substantivul
determinat.

ACTIVITATEA 2-tipuri Caietele


O3 de adjective elevilor
Profesorul le dă Elevii rezolvă
elevilor o fişă de lucru ex.1 şi Profeso-
Conversaţia
pe care se află mai reactualizează rul
Exerciţiul
multe exerciţii.Le tipurile de apreciază
solicită elevilor să adjective verbal
Învăţarea prin
rezolve ex.1 pct învăţate:adjec- elevii.
descoperire
a).(ANEXA 3).
tiv propriu-
Profesorul completează
schema lecţiei pe foaia zis,adjectiv
pronominal
CLASA a V-a Limba şi literatura română CLASA a VII-a Limba şi literatura română

de flip-chart. (ANEXA 2) posesiv,adjec-


tiv pronominal
demonstrativ,
adjectiv
pronominal
negativ,
adjectiv
pronominal
nehotărăt,
adjectiv
pronominal
relativ,adjectiv
pronominal de
întărire,
adjectiv
provenit din
verb la
participiu,
adjectiv
provenit din
verb la Profeso-
gerunziu rul
acordat. apreciază
Brainstorming verbal
elevii.

ACTIVITATEA 3 – Elevii răspund


clasificarea adjectivelor cerinţei şi
O3
după formă şi observă că
provenienţă adjectivele se pot
Profesorul cere clasifica după
rezolvarea exerciţiului formă şi origine.
1, punctul b), apoi Răspunsuri: 1c, Exerciţiul
verifică răspunsurile şi 2b(h), 3a, 4g, 5i, Problemati- Profeso-
cere elevilor să spună 6b(h), 7e, 8d, 9f. zarea rul
cum pot clasifica Activitate apreciază
adjectivele ţinând cont frontală verbal
de alcătuirea lor, dar şi
elevii.
de origine. (ANEXA 3).
CLASA a V-a Limba şi literatura română CLASA a VII-a Limba şi literatura română

Profesorul
completează schema
lecţiei pe foaia de flip-
chart. (ANEXA 2).

ACTIVITATEA 4 –
O4 clasificarea
adjectivelor după Elevii răspund Fişa de lucru
flexiune cerinţei:
Profeso-
Profesorul cere să se rece – variabil cu
rul
rezolve cerinţa de la ex. două forme
adânca – variabil apreciază
1, punctul c) pentru a le
reaminti elevilor că cu trei forme verbal
adjectivele se pot gri - invariabil elevii
clasifica şi după veşnic- variabil cu
flexiune. (ANEXA 3). patru forme
Profesorul
completează schema Conversaţia
lecţiei pe foaia de flip-
chart. (ANEXA 2).
ACTIVITATEA 5 –
gradele de comparaţie Elevii
O4 ale adjectivului actualizează
Profesorul le solicită noţiunile despre
elevilor să rezolve ex.1. gradele de
, pct. d) pentru a comparaţie ale
actualiza cunoştinţele adjectivelor.
despre gradele de
comparaţie ale
adjectivului. (ANEXA 3).
Profesorul
completează, după
rezolvarea cerinţei,
schema lecţiei de pe
foaia de flip-chart din Exemple de
ANEXA 2.. adjective fără
Le atrage atenţia grade de
elevilor că există comparaţie:
adjective care nu au maxim, minim,
grade de comparaţie. Li inferior,
se cer exemple de superior,
complet,
CLASA a V-a Limba şi literatura română CLASA a VII-a Limba şi literatura română

astfel de adjective. principal, unic,


mort, etern etc.

ACTIVITATEA 6-analiză Fiecare adjectiv


REFLECŢIA O6
morfo-sintactică este analizat de
9min. către elevi. Exerciţiul Se
Profesorul cere
elevilor să folosească notează
noţiunile despre elevii
adjectiv, recent Analiza activi la
actualizate, pentru Se fac aprecieri gramaticală oră.
analiza gramaticalăl. Se asupra elevilor
rezolvă ex.1 pct. e) de care s-au
pe fişa de lucru . evidenţiat la
Profesorul îi întreabă lecţie prin
pe elevi dacă au înţeles răspunsuri
lecţia şi dacă le-a corecte.
plăcut.

Elevii primesc temă


pentru acasă o fişă
de lucru.(ANEXA 4).

S-ar putea să vă placă și