Proiect de Lectie: Ingaduinta, (La) Carma, (La) Saniat

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

Clasa : a III – a
Aria curriculara : Limba si comunicare
Disciplina : LIMBA ROMANA
Manualul : Marcela Penes, Limba Romana, Editura Ana, Bucuresti, 2006
Unitatea de invatare : Joc de chiciuri – intrebari si raspunsuri in comunicare
Unitatea didactica : textul suport La sanius, Ion Agarbiceanu
Scopul lectiei : - dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris ;
- imbogatirea si activizarea vocabularului ;
Obiective operationale:
O1 - sa citeasca corect, fluent, cursiv si constient textul;

O2 - sa identifice cuvintele noi din text;

O3 - sa utilizeze in contexte proprii cuvintele: vazduh, sur, s-a instapanit, ulita, poale, dobori,
ingaduinta, (la) carma, (la) saniat;
O4 - sa raspunda intrebarilor puse in legatura cu textul propus spre studiere;

O5 - sa gaseasca adjective/sinonime pentru unele cuvinte indicate (fisa).


Tipul lectiei : de predare - invatare
Metode si procedee : lectura explicativa, conversatia, observatia, munca cu manualul, fisa de lucru, exercitiul.
Material didactic :
suport vizual : imagini – crampeie din viata si activitatea scriitorului Ion Agarbiceanu in Istoria ilustrata
a literaturii romane ;
textul suport : La sanius, Ion Agarbiceanu
Sursa informationala : Adalmina Ungureanu – Metodica studierii limbii si literaturii romane in invatamantul
primar, Ed. AS’S Iasi – 2004
ETAPELE METODE SI EVALUAREA
CONTINUTUL ACTIVITATII DIDACTICE
INSTRUIRII PROCEDEE REZULTATELOR
I Moment Pregatirea materialelor necesare
organizatoric
explicatia
fisele de lucru
II Dirijarea Conversatii de reactualizare a cunostintelor invatate. conversatia verificarea insusirii
invatarii Prezentarea sarcinilor de munca independenta de pe fisa de lucru. munca cunostintelor despre
a) reactualizarea
unor continuturi
independenta adjectiv
b) verificarea Rezolvarea fisei
temei Verific tema si fac observatii individuale si colective. exprimarea clara si
Verificarea sarcinilor de pe fisa frontal prin intrebari. precisa
Captarea atentiei explicatia
La ce anotimp se refereau exercitiile din fisa?
Port o scurta discutie despre anotimpul de iarna pentru introducerea lectiei dialogul
noi. dirijat
c) anuntarea Anuntarea titlului si a obiectivelor: La sanius, Ion Agarbiceanu
titlului si a Vom incerca sa explicam toate cuvintele noi; vom citi cat mai corect si
obiectivelor
expresiv textul.
d) prelucrarea
continutului Lectura model a textului de catre invatator. lectura model capacitatea de citire
Analiza scurta a imaginii, a titlului, prezentarea autorului Ion Agarbiceanu. explicatia cu toate valentele
Verificarea calitatii actului citirii cu toate etapele. exercitiul
Decodificarea textului, lectura explicativa prin citirea de scurte fragmente cu capacitatea de a
explicarea cuvintelor noi si scrierea acestora pe tabla si in caiete. identifica cuvintele
Identificarea dialogului si a semnelor de punctuatie. noi
capacitatea de a
identifica dialog si
semne de punctuatie

III Obtinerea Se reia citirea urmarind corectitudinea, fluenta exprimarilor verbale si exercitiul -exprimarea clara si
performantei constientizarea actului citirii. precisa si citirea
constienta si corecta
IV Realizarea Propun sa alcatuiasca oral enunturi proprii in care sa utilizeze cuvintele exercitiul -capacitatea de a
retentiei si a explicate la vocabular. alcatui enunturi
transferului
V Incheierea -evaluare prin
activitatii calificative orale ,
didactice Se apreciaza modul de participare a elevilor la activitate (fiind evidentiati si
a)evaluare
conversatia individuale si
globala
notati cu calificative) explicatia frontale si
calificative scrise
b)tema pentru Sa citeasca textul si sa alcatuiasca in scris enunturi cu cuvintele explicate. -autoaprecierea
acasa colectivului de elevi
Numele si prenumele ………………………………………. Data: ………………..

FISA DE LUCRU

1) Gasiti ajective pentru urmatoarele substantive:

………………………. …………………………

iarna ………………………. zapada …………………………

………………………. …………………………

2) Gasiti cuvinte asemanatoare cu cuvintele date

ulita = ……………
nea = ……………
vazduh = ……………
sur = ……………

Numele si prenumele ………………………………………. Data: ………………..

FISA DE LUCRU

2) Gasiti ajective pentru urmatoarele substantive:

………………………. …………………………

iarna ………………………. zapada …………………………

………………………. …………………………

2) Gasiti cuvinte asemanatoare cu cuvintele date

ulita = ……………
nea = ……………
vazduh = ……………
sur = ……………
DESCRIPTORI DE PERFORMANTA

FOARTE BINE
- completeaza corect cu adjectivele cerute (6 cazuri);
- gaseste toate cuvintele asemanatoare pentru cuvintele date (4 cazuri);

BINE
- completeaza cu omisiuni adjectivele cerute (4-5 cazuri);
- gaseste cuvintele asemanatoare cu 1-2 erori;

SUFICIENT
- completeaza cu ajutor adjectivele cerute (3-4 cazuri);
- gaseste cu omisiuni cuvintele asemanatoare cu 2-3 erori.

OGLINDA TABLEI

LA SANIUS
de Ion Agarbiceanu

Vocabular:
„vazduhul” = cerul, zarea
„sur” = gri, cenusiu
„(s-a) instapanit” = s-a facut stapana
„ulitele” = drumurile
„poale” = valea, baza dealului
„a dobori” = a lovi
„ingaduinta” = invoiala
„(la) carma” = (la) conducere
„(la) saniat” = (la) sanius

TEMA: Alcatuiti enunturi dezvoltate cu cuvintele explicate la vocabular.

S-ar putea să vă placă și