Proiect Educația Plastică

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Clasa: a II-a

Disciplina: Educația plastică

Tema lecției: Alfabetul artei plastice

Subiectul lecției: Punctul în arta plastică şi natură. Modalităţi de realizare şi amplasare a punctului în spaţiul plastic

Tipul lecției: Lecția de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor.

Unități de competență Obiective operaționale Produsul evaluat Criterii de evaluare


2.1 Identificarea elementelor O1. Să definească punctul ca Lucrarea ,, Vara în culori”.  Respectarea temei
de limbaj plastic în natură, element al limbajului plastic plastice și a
imagini plastice și opere de O2. Să descrie tipurile de subiectului.
artă. puncte  Utilizarea punctul ca
O3. Să utilizeze punctul ca elemen de limbaj
element constructiv într-o plastic.
lucrare plastică  Executarea lucrării cu
O4. Să execute pașii pentru acuratețe.
realizarea peisajului de vară,  Realizarea subiectul
folosind punctul ca element într-un mod individual
decorativ și creativ.
O5. Să manifeste curiozitate
față de subiectul abordat și
activitatea de muncă.

Strategii didactice:

 Metode și procedee: conversația euristică, explicația,demonstrația, expunerea, exercițiul.


 Mijloace didactice: pensule, guașă, creion, radieră, pahar pentru apă, paletă de lucru, mapă pentru desen, fișă.
 Forme de organizare: frontală, individuală.

Strategii de evaluare: evaluare frontală și individuală.

Resurse bibliografice:

1. Curriculum național: Învățământul primar. Chișinău, 2018, pag. 118-129.


2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
3. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori. Clasa 1-4. Chișinău: MECC, IȘE, 2019.
Demersul didactic al lecției

Obiectivele Activitatea învățătorului Timp Strategii didactice Strategii de


operaționale Activitatea elevilor evaluare
Metode și Mijloace
procedee didactice
Evocare 5 minute
a
Profesoara le spune elevilor o ghicitoare și
le propune să ghicească răspunsul:

Profesoara: Este arșiță mare


Se coace grâul sub soare,
Exercițiu
Copiii merg la scăldat,
În ce anotimp am intrat?

Copiii: Vara

Prpfesoara adresează elevilor întrebări

Profesoara: Copii, care sunt semnele ce de Conversația


indică că sosește vara? euristică

Copiii: ... este arșiță mare, se coace grâul,


copiii merg la scăldat

Profesoara: Și cine vine la noi în ospeție?

Copiii: Zâna Vară


Profesoara: Elevi, vă amitiți ce am studiat
data trecută?

Copiii: Da.

Profesoara le adresează întrebări elevilor, iar


aceștia răspund la ele.

Profesoara: Copii, ce elemente ale


limbajului plastic cunoaștem? (Anexa 1) Conversația
euristică
Elevii: Punctul, linia, forma și culoarea.

Profesoara: Care din aceste elemente ne Evaluare frontală


ajută să ne exprimăm stările sufletești?

Elevii: ...... culoarea, căci în baza ei obținem


diferite nuanțe.

Profesoara: Care este rolul elementelor de


limbaj plastic într-o lucrare plastică?

Elevii: Rolul lor constă în activarea


dimanismului și a originalității elevilor.

Realizarea 35 minute
sensului

Profesoara îi anunță tema elevilor, iar ei


ascultă atent indicațiile acesteia.
Profesoara: Elevi, astăzi la ora de educație
plastică vom realiza o compoziție plastică la Explicația
tema ,,Zâna Vară” cu ajutorul punctului ca
element decorativ. Dar, mai întâi, vreau să-
mi definiți punctul ca element al limbajului
plastic.

O1
Elevii: Punctul este un semn grafic, cel mai
simplu element, cunoscut drept cea mai Evaluare frontală
mică lăsată pe hârtie, carton.
O2
Profesoara: Copii, dar ce tipuri de puncte Conversația
euristică Evaluare fronală
cunoașteți și cum le caracterizați?
(Anexa 2)

Elevii: ...punctele spontane sunt urmele


obținute întâmplător și punctele elaborate
sunt realizate în mod controlat. Explicația

Lucrare
Profesoara le oferă unele explicații elevilor model
la realizarea lucrării. Demonstrația
O3
Profesoara: Copii, înainte de a începe lucru,
este nevoie ca pe foaia voastră să schițați
acest desen. (Anexa 3).
Elevii ascultă atent explicațiile profesoarei și
O4 respectă pașii de bază.
Profesoara: Acum, după ce ați schițat Lucrul
desenul, folosind punctul desenați acest practic pensule,
O5 desen. guașă,
creion,
radieră,
Elevii realizeză sarcina. pahar
pentru apă,
paletă de
lucru,
mapă
pentru
desen
Reflecția 5 minute
Acum, profesoara împreună cu elevii va face Expunerea Fișa Evaluare
o evaluare a întregii clase. individuală

Profesoara: Elevi, acum, utilizând tehnica


didactică ,,Termină propoziția”, rog să vă
evaluați singuri activitatea la ora de astăzi,
continuând , la alegere, una din următoarele
propoziții:
Azi am aflat…
A fost interesant …
Acum eu pot…
Am înțeles…
Am să încerc…

Elevii continuă propozițiile propuse.

Prefesoara anunță tema de acasă.

Profesoara: Pentru acasă aveți finisat


lucrarea.

Elevii recepționează mesajul.

Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3

S-ar putea să vă placă și