IC2 - 22.03.2022 - Penciulica Anca Loredana

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Profesor Inv. Presc.: Penciulica Anca Loredana


Gradinita nr 1, Jilava
Primavara in gradina

Data: 22.03.2022

Nivel de varsta: nivel II, Grupa Mare: „Fluturasii”

Tema anuala de studiu: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?

Tema proiectului: Zvon de primavara

Tema saptamanii: Vitamine de primavara

Tema activitatii: ”Primavara in gradina „

Tipul activitatii: Consolidare si sistematizare de cunostinte

Forma de realizare: Activitate integratǎ : ALA1+ADP +ADE ( DLC+DOS)+ ALA2

Scopul activității:

 Consolidarea si verificarea capacitatii de exprimare corecta a copiiilor in propozitii, despartire in silabe si


identificarea sunetului intial .
 Consolidarea unor deprinderi practic- aplicative(decupare, lipire, asamblare)
Obiective:
La sfarsitul activitatii copii vor fi capabili:
 sa desparta in silabe cuvintele ce denumesc anumite obiecte ilustrate pe jetoane
 să recunoască sunetele cu care încep cuvintele
 să recunoască literele ca simbol al sunetelor
 sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical si lexical
 sa realizeze prin tehnica colajului lucrarea „Gradina de legume”
 sa uitilizeze corect materialele si uneltele de lucru

Dimensiuni ale dezvoltarii:


 Mesaje orale în diverse situatii de comunicare
 Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
 Motricitatate grosiera si motricitate fina in contexte de viata familiare

Comportamente vizate:
 Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
 Discriminează /diferențiează fonetic cuvinte, silabe, sunete și asociază sunete cu litere
 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii (comunicare
expresivă)
 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei copiilor
 Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului de dezvoltare al copiilor
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate

Elemente componente ale activităţii integrate:

I. ADP: Fluturasii se saluta !


Întâlnirea de dimineaţă
- Salutul
- Prezenta
- Calendarul naturii
-Noutatea zilei,, De vorba cu Zana Primavara in Gradina de legume....,,
Moment de înviorare
Rutine: spălat mâini,mic dejun,servirea gustarii, deprinderi de igiena si autoservire
Tranziţii: Joc cu text și cânt „Hopa Hopa, , Hora Legumelor,, Cântec: ” Cantecul legumelor” , versuri ritmice .

II. ALA:
1. Joc liber
2. Centre de interes:
 Stiinta : Descopera si deseneaza la fel !
Sarcina de lucru :
● Să identifice imaginea conform numarului si literei asociate imaginii
● Să deseneze imaginea descoperită in caseta corespunzatoare
 Artă: Gradina mea de legume- pictura pe folie alimentara transparenta
Sarcina de lucru:
 Sa aplice culorile adecvate pe suprafata de lucru realizand tema propusa
 Constructii: Gardul gradinii de legume
Sarcina de lucru:
 sa construiasca gardul gradinii imbinand betisoare de lemn
 Joc de rol: La piata
Sarcina de lucru:
 sa redea prin joc actiunile specifice rolului de vanzator si cumparator
III. ADE :”Primavara in gradina „- DLC ”Raspunde repede si bine” ( Joc didactic )„ +DOS-,,Gradina mea de legume
„ Activitate practica( decupare si lipire)
Sarcina de joc : Sarcina de joc o formulez înaintea fiecărei probe : denumește imaginea si desparte cuvantul in
silabe, formuleaza propozitii,raspunde la ghicitori, raspunde la intrebari si identifica sunetul initial ;
Reguli de joc: . După formularea sarcinii, cate un copil din fiecare echipa este ales pentru îndeplinirea acesteia.
Fiecare răspuns corect aduce echipei o recompensă ( fluture magnetic).
Elemente de joc: Alegerea copilului, surpiza, aplauzele, baloanele, mingiile plimbarete, fluturi magnetici,silueta
Zanei primavara.
IV. ALA (MM):
1 . Joc muzical distractiv : „Legume inghetate” , „Plimba cosul cu legume„
2. Vizitarea unei gradini de legume din apropierea gradinitei – Vizita si observare( in functie de conditiile meteo)
Strategii didactice
 Metode si procedee –conversatia, observatia, explicatia, jocul, exercitiul, problematizarea, , munca in echipa, turul
galeriei.
 Mijloace si procedee – calendarul naturii, laptop, boxa, jetoane, legume naturale si legume artificiale, cosulete,
cantar, bani de hartie, , rasadnita, unelte de gradinarit, betisoare, tempera, pensule,creioane colorate, fise de lucru,
tabla magnetica, recompense ( fluturasi si monede dulci )

Forma de organizare a activitatii: frontal , individual


Loc de desfasurare: in sala de grupa, in curtea gradinitei si in apropierea acesteia daca vremea este favorabila.
Durata : 1 zi

Bibliografie:
”Curriculum pentru educația timpurie”, 2019;
„Educația preșcolară în România”, Emil Păun, Romiță Iucu, Ed Polirom, București, 2002;
”Programa activităților instructiv-educative în grădinița”, Ed V&I Integral, București, 2005.
,,Pedagogia învățământului primar și preșcolar,,- vol 1 și vol 2,Ion-Ovidiu Pânișoară , Marin Manolescu. Polirom,2019
”Piramida cunoașterii-repere metodice în aplicarea curriculumului preșcolar,, -Vasile Chiș, Lolica Tătaru, Adina Glava,
Olga Chiș.Diamant, Pitești, 2014
Scenariul activitatii

ADP: Ziua debutează cu primirea copiilor, urmărindu-se deprinderile specifice de acomodare a copiilor în
spațiul educativ al grădiniței. Se continuă cu jocul liber (ALA), până la sosirea tuturor copiilor în sala de grupă. În
această etapă, preșcolarii selectează liber materiale, jucării cu care să își desfășoară activitatea, sub atentă
supraveghere a educatoarei.
Înviorarea de dimineață:
Dacă vreau să cresc voinic
In gradina am pornit
Am vazut o bunicuta, / Uite-asa mergea
O fetita mititica / Iute se grabea
Fratiorul ei cel mare/ Vesel alerga
O pisica somnoroasa / asa se-ntindea
Calul meu e cal istet, / Tropa, tropa, trop
Eu sunt mandru calaret/ tropa , tropa trop
1-2 ne răsucim
3-4 ne învârtim
5-6 ne arcuim
7-8 acum sărim
9-10 respirăm
Tranziție : cântec ,, Hopa – Hopa ”
Rutină- Mic dejun
Întâlnirea de dimineață: activitatea se desfășoară în sala de grupă, în fața panoului destinat întâlnirii de
dimineață. Copiii sunt așezați în semicerc, iar educatoarea realizează salutul:
„Dimineata a sosit , / Fluturasii au sosit , / Pe scaunele ne-asezam ,/ Si frumos ne salutam:/ Buna dimineata
copii/ A-nceput o noua zi !”
Copiii vor fi așezați în semicerc pe scăunele pentru a putea stabili, fiecare, un contact vizual cu toți colegii
grupei. Educatoarea, pentru a construi un model de comportament, zâmbește, îi privește, transmite căldura și
încurajare prin toate formele de comunicare verbală și non-verbala.
Salutul porneşte de la educatoare prin ridicarea mâinii drepte în semn de salut către primul copil.
Salutul se propagă în sens circular, din stânga spre dreapta. Copiii se salută pe rând , adresându-se colegului cu
simpatie. Fiecare salut primeşte un răspuns.
 Cantecul : „Buna dimineata, soare luminos !”
Prezenţa: „Dupa ce noi am cantat / Si frumos ne-am salutat/ Colegii ne-am intalnit / cine oare n-a venit?
Cei prezenți își vor așeza, pe rând, fotografia la panoul de prezență.
Calendarul naturii: vom stabili împreună, cu ajutorul unor întrebări ajutătoare, ziua, starea vremii,
anotimpul, îmbrăcămintea adecvată anotimpului. Calendarul naturii va fi completat de către copii, cu ajutorul
pieselor componente.
 Cantec „Cantecul saptamanii”
Noutatea zilei :
Invit copiii sa descopere schimbarile aparute la centrul tematic.Le transmit copiilor că am primit un mesaj de la
Zana primavara . Zana , in aceasta perioada, are foarte multa treaba in gradina de legume. I-a cerut ajutorul lui
Vanticel de primavara dar acesta nu cunoaste bine legumele si uneltele de gradinarit. Furios ca nu se descurca in
gradina a suflat si a spulberat toti fluturasii prinsi pe rochita zanei. Zana ne roaga sa-l ajutam pe Vanticel si astfel
ea isi va recapata frumusetea rochitei de primavara.
Mesajul zilei: :
„Cine-i harnic si munceste
Are tot ce isi doreste !
Tranziție: Versuri:
„In gradina, pe carare
Mergem toti, cu mic si mare,
Primavara cand soseste
Pe toti ne inveseleste
Si spre centre ne pofteste ! „
ALA(B+Ș+A)+ADE (DS+DEC)+MM(ALA)

NR.
CRT. ETAPELE STRATEGII DIDACTICE
ACTIVITATII CONTINUT STIINTIFIC EVALUARE
METODE SI MIJLOACE DE
PROCEDEE INVATAMANT

1. Captarea Se realizeaza cu ajutorul materialelor noi aparute Conversatia Laptop, video


atentiei la centrul tematic si vizionarea unui material video in Observatia Observarea
care Zana primavara le solicita ajutorul copiilor. sistematică - 5”
2. Anunțarea Se anunta obiectivele activitatii pe intelesul Conversatia
temei și a copiilor . Astazi vom incerca sa-l ajutam pe Vanticel de Explicatia Observarea
obiectivelor primavara prin toate activitatile pe care le desfasuram. sistematică a
La centre copiii vor descoperi materialele cu care comportamentului
vor lucra. Le comunic ce au de facut : sa picteze o copiilor
gradina , sa construaisca gardul gradinii, sa mimeze
jocul de-a vanzatorul si cumparatorul de legume, sa - 2”
grupeze si sa deseneze corespunzator legume si unelte.
Apoi ne vom juca un joc si vom realiza o gradina de
legume .
3. Reactualizare Conversatia Raspunsurile
a Se va realiza prin prezentarea unui scurt montaj cu copiilor
cunoștințelor pozele copiilor care au semanat seminte de salata acum Observarea
doua luni. Copiii isi vor aminti cum se planteaza sistematică a
legumele si de ce au nevoie acestea pentru a creste. comportamentului
copiilor
- 3”
4. Prezentarea Le voi prezenta copiilor sarcinile de la cele cele Explicația Fise, lipici, Lucrările copiilor
conținutului și 4 centre de interes pregătite pentru activitatea zilei și Demonstrația tempera, Observarea
dirijarea vor fi lăsați să aleagă liber zona preferată. Conversația pensule, sistematică a
învățării La centrul Arta vor picta o gradina de legume pe folie Exercițiul Taraba cu comportamentului
alimentara, la centrul constructii vor construi gardul Turul galeriei legume, bani, copiilor
gradinii, la centrul Stiinte vor identifica pozitia in tabela cosuri cu
unei legume sau unelte, desenand apoi in tabelul legume,
alaturat corespunzator schemei si se vor juca jocul La ladite cu
Piata fiind vanzatori si cumparatori. Li se va preciza legume,
faptul că va trebui să atingă obiectivul stabilit la centrul
ales pentru a putea trece la un al doilea centru. - 20”
Se vor efectua exerciții de încălzire a mușchilor
mici ai mâinilor cu ajutorul versurilor:
”Miscam degetelele,,Se vor desfăşura activităţile
propuse la centrele de interes. Se va supraveghea
modul de lucru al copiilor, se vor oferi explicaţii
suplimentare, ajutându-i pe copii atunci când este cazul
și vor fi încurajați. La finalul activității ,lucrările vor fi
afișate la panoul de la centrul si se vor face aprecieri.
5. Obținerea Tranzitie ”Hora legumelor „ Conversația Laptop, Observarea
performanței Activitatea pe domeniile experientiale se desfasoara pe Explicația video, boxa, sistematică a
scaunele, copiii se impart in doua echipe prin procedeul Demonstrația rasadnita, comportamentului
„mana oaraba”: fluturasi galbeni, fluturasi albastri. Jocul legume copiilor
Jocul se numeste „Raspunde repede si bine „ Problematizarea naturale si
Sarcina didactica:desparte cuvintele in silabe si Exercițiul artificiale,
precizeaza cu ce sunet incepe cuvantul, formuleaza Observația plicuri cu
propozitii, rezolva ghicitori. Fiecare raspuns corect este Munca jetoane,
recompensat cu un fluturas magnetic pentru rochita independentă baloane,
zanei. Lipici,
Regulie jocului: copiii raspund cand sunt numiti si nu foarfeci,
soptesc raspunsurile,.Echipa care nu respecta regulile creioane
jocului va fi penalizata. Castiga echipa care acumulueaza colorate,
cei mai multi flurutasi necesari decorarii rochitei. recompense,
Jocul de proba se desfasoara cu cate un copil din Gradina de
fiecare echipa. legume
Copilul este ales cu ajutorul unei mingi ( anexa 1)
plimbarete care se opreste la semanlul educatoarei. Zana
 Varianta 1 Primavara si
fluturasii
Se realizeaza pe calculator cu ajutorul aplicatiei magnetici
Wordwall. Denumeste imaginea , desparte in silabe si (anexa 2)
precizeaza cu ce sunet incepe cuvantul. Mingii
 Varianta 2 nazdravane
Copilul numit formuleaza o propoztie simpla cu
ajutorul imaginilor si alege un coleg din echipa adversa
pentru a formula o propozitie dezvoltata.
 Varianta 3
„Ai ghicit , ai ghicit
E raspunsul potrivit”
Nu-i nimic , te ajutam
O echipa noi formam
Si raspunsul bun il dam !”
Ghicitorile sunt in interiorul baloanelor. Pe rand, se vor
sparge baloanele si se vor prezenta ghicitorile.

De-i desfaci cămășile,


O să-ți curgă lacrimile.
( ceapa )
Firoasă mi-e rădăcina
Şi scurtă îmi e tulpina.
Frunzele sunt mari şi late
Rotunde şi ordonate.
În grădină mă găseşti
Şi poţi să mă foloseşti
Proaspătă sau în salată
Ori pe platou aşezată.
(Salata)
Sarpe lung. De cauciuc
Varsa apa unde-l duc.
( furtunul)
Deși-i slabă, nu se-ndoaie
Și cu dinții strânge paie!
(Grebla)
Seamănă cu un țăruş,
În pământ el stă ascuns.
Iepuraşul îl serveşte,
Spune, ce legumă este?
( Morcov )
Muşchi şi forţă am cu carul,
Ca şi Popeye Marinarul,
Tuturor le vin de hac,
Daca-am sa manac...
( spanac)
Are frunze, lucru mare
Rădăcina-i de mâncare.
Roşie şi bucălată
O amesteci în salată.
(ridiche)
Nu-i butoi si nici galeata.
Iată, udă sera toată,
Pica, pica in gradina
Curge ca o ploaie lina.
( stropitoarea)

 Complicarea jocului.” Descopera cuvantul !” Pe


baza raspunsurilor la intrebari , copiii vor
descoperi sunetul intial si vor afisa litera
corespunzatoare. La final se va forma cuvantul
VITAMINE.
V- Dupa primavara vine....
I – Inaintea anotimpului primavara este...
T- mijloc de transport cu remorca care aduce legumele
din gradina sau de la camp
A - Facut ghem si plin de ace , sta la soare in gradina de
legume
M- cine pregateste acasa cea mai buna salata de
legume ?
I – ziua care tocmai a trecut?
N – daca nu e soare, e....
E- se invarteste tare, tare cand avionul zboara.

In continuare, copiii trebuie sa mai colectioneze


fluturasi pentru rochita zanei si se trece la activitatea
practica.
Vor realiza o gradina de legume.
 Prezentarea modelului.
Le prezint copiilor lucrarea model.

 Intuirea materialului.
Încurajez copiii să enumere materialul primit .
 Explicarea și demonstrarea modului de lucru
Voi prezenta copiilor lucrarea model insistând asupra
tehnicilor de lucru și ordinea efectuări lor.
Explic și demonstrez tehnica de lucru. Coloram gradina
de legume. Indoim hartia unind doua colturi, pana la
granita cu tractorul. Se va obtine un patrat. Decupez
patratul . Unesc din nou si celelate doua colturi ale
patratului. Decupez pe muchia nou formata pana in
mijlocul patratului. Suprapun si lipesc colturile de jos
peantru a forma gradina. Lipesc si celelate elemente :
soarele si norul. Decupez tractorul si il atasez de
gradina.
 Criterii de evaluare
 Colorarea elemntelor in contur
 indoirea si obtinerea formei patrat
 decuparea elementelor pe contur
 asamblarea si lipirea elementelor
 Exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii:
Mișcă degețelele, /bate tare palmele, /pumnisorii ii
rotim /, si asa ii rasucim,/ o data sus, o data jos, /totu-i
vesel si frumos. „Cine-i harnic si munceste , are tot ce isi
doreste !”
Spor la lucru, fluturasi isteti !
 Executarea propriu-zisă a lucrării
Copiii lucrează individual la realizarea lucrării ,pe fundal
auzindu-se triluri de păsărele. Se supraveghează copiii
în timp ce lucrează, (poziția corpului în timpul lucrului)
se oferă explicații suplimentare și sprijin celor care
necesita, se stimulează verbal copiii, în vederea
realizării lucrărilor în timpul propus.
Când majoritatea copiilor au finalizat lucrările, se
anunță încheierea lucrului.
„Ai fost harnic , ai muncit
Si lucrul ai ispravit .”
6. Asigurarea Antrenez copii sa faca aprecieri asupra jocului si se Conversația minge Observarea
retenției și a trece la analiza lucrarilor practice , realizand turul Observația sistematică a
transferului galeriei. Felicit copiii pentru modul in care au lucrat , R.A. I comportamentului
pentru comportament si pentru modul in care au reusit Turul galeriei copiilor
sa stranga toti fluturasii care lipseau de pe rochita zanei.
Numaram fluturasii ( recompensele) si copiii le aplica pe
-45”
rochita zanei care este foarte fericita si mandra de
activitatea copiilor.
7. Încheierea  Tranzitie „ Cantecul legumelor „ Explicația Laptop Observarea
activității  MM ( ALA ) Activitatea se va încheia prin Demonstrația Boxa sistematică a
participarea copiilor la dans : ”Legumele Exercițiul Coronite comportamentului
inghetate ,, . Copiii poarta pe cap coronite cu Jocul legume copiilor
diferite legume. Danseaza si executa miscarile Cosuri cu
sugerate de melodie. legume
- 15”
https://youtu.be/33yKzbpNDnU
 Joc distractiv: Plimba cosul cu legume „ . se
pastreaza echipele formate si se formeaza doua
trenulete din scaunele. Locomotiva are un cos
plin cu legume pe care il da mai departe celui din
spate pana la ultimul „vagon”. Castiga echipa care
termina prima si nu a pierdut nici o leguma din
cos.
 Joc linistitor: vizita in gradina de legume din
apropierea gradinitei daca conditiile meteo sunt
favorabile.

S-ar putea să vă placă și