O Stradă Cu Sentimente, de Ana Blandiana: Proiect Didactic

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 13

Scoala Gimnaziala Mironeasa, comuna Mironeasa, judetul Iasi

Locatia: Ursita

O stradă cu sentimente,
de Ana Blandiana
Proiect didactic
Clasa a V-a

Prof. Antoniu Elena-Larisa

Data: 13.12.2022
Disciplina de învățământ: Limba și literatura română
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Profesor: Antoniu Elena-Larisa
0
Scoala Gimnaziala Mironeasa, comuna Mironeasa, judetul Iasi
Locatia: Ursita
Clasa: a V-a
Unitatea de învățare: Unitatea III. Pe strada mea
Tema: O stradă cu sentimente, de Ana Blandiana
Tipul lecției: însușire de noi cunoștințe

OBIECTIV FUNDAMENTAL:
- înțelegerea trăsăturilor specifice textului descriptiv literar.

Competențe specifice:
1.1. Identificarea temei, a unor informaţii esenţiale şi de detaliu, a intenţiilor de
comunicare explicite şi/sau a comportamentelor care exprimă emoţii din texte narative,
monologate sau dialogate
1.2. Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informaţii şi a unor
idei, exprimând opinii, emoţii şi sentimente prin participarea la discuţii pe teme familiare,
de interes sau pornind de la textele ascultate/citite
2.1.Identificarea informaţiilor importante din texte literare și nonliterare, continue,
discontinue şi multimodale;
2.2. Identificarea temei și a ideilor principale și secundare din texte diverse
2.3. Formularea unui răspuns personal şi/sau a unui răspuns creativ pe marginea unor texte de
diferite tipuri, pe teme familiare
2.4.Manifestarea interesului și focalizarea atenţiei în timpul lecturii unor texte pe teme
familiare
2.5.Observarea comportamentelor şi a atitudinilor de lectură, identificând aspectele care
necesită îmbunătățire
4.5. Utilizarea competenţei lingvistice în corelaţie cu gândirea logică/analogică, în procesul de
învăţare pe tot parcursul vieţii

Competențe derivate:
La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili de:

a) în domeniul cognitiv:
 citirea expresivă a textului din manual;
 identificarea temei textului;
 stabilirea structurii textului;
 definirea textului descriptiv literar;
 identificarea ideilor principale din text;
 înțelegerea semnificațiilor textului literar studiat;
 identificarea anumitor emotii transmise de text.

b) în domeniul afectiv:
 implicarea emoțională alături de autor;
 trăirea bucuriei pe care i-o oferă poezia dată;
 manifestarea interesului de colegialitate și cooperare;
 participarea cu interes la activitate.

c) în domeniul psihomotor:

Profesor: Antoniu Elena-Larisa


1
Scoala Gimnaziala Mironeasa, comuna Mironeasa, judetul Iasi
Locatia: Ursita
 utilizarea corectă a mijloacele auxiliare folosite (tabla, spațiul caietului, fișele de
lucru etc.).

Strategia didactică:

A. Metode și procedee:
 lucrul cu manualul,
 lectura în lanț,
 explicația,
 conversația,
 exercițiul,
 turul galeriei,
 Testul căsuței,
 Brainstorming.
 Învățarea prin descoperire

B. Mijloace didactice ∕ de învățământ:


 Limba și literatura română, clasa a V-a, Editura Art Klett, București, 2022, București;
 tablă, marker, calculator, fișe de lucru, foi albe, creioane colorate, magneți.

C. Forme de organizare a activității: activitate frontală, individuală, în perechi.

D. Resurse și managementul timpului:


 spațiu de lucru: sala de clasă;
 capacitățile normale de învățare ale elevilor;
 cunoștintele anterioare ale elevilor;
 timpul de învățare: 50 minute.

Modalități de evaluare:
 aprecieri verbale;
 notarea elevilor.

Bibliografie:

 Manual de Limba și literatura română. Clasa a V-a, autori: Florentina Sâmihăian,


Sofia Dobra, Monica Halaszi, Editura Art Klett, București, 2022;
 Ministerul Educației Naționale – Programa școlară pentru disciplina LIMBA ȘI
LITERATURA ROMÂNĂ. Clasele a V-a-a VIII-a, Bucuresti, 2017;
 Limba și literatura română. Ghidul profesorului. Clasa 5, autori: Florentina
Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Editura Art Educațional, București, 2020
 Emanuela Ilie, Didactica literaturii române, Editura Polirom, Iași, 2008;

Profesor: Antoniu Elena-Larisa


2
Scoala Gimnaziala Mironeasa, comuna Mironeasa, judetul Iasi
Locatia: Ursita
Scenariu didactic:

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII STRATEGIA DIDACTICĂ

TIMP
CRT.
NR.

ETAPELE LECȚIEI EVAL.


Activitatea Metode și Mijloace de Forma de
Activitatea elevilor
profesorului procedee învățământ organizare
Profesorul se asigură Elevii se pregătesc Conversația Catalogul Frontală
de condițiile necesare pentru începerea orei. Calculator
desfășurării optime a Manual
MOMENT activității: asigurarea Caietele elevilor
1. 2'
ORGANIZATORIC liniștii, pregătirea
materialului didactic,
și notarea absenților.

2. CAPTAREA 2' Pentru a trezi interesul Elevii desenează Conversația Frontală Aprecie
ATENȚIEI PENTRU elevilor, profesorul căsuțele, după propria ri
RECEPTAREA împarte elevilor câte o lor imaginație. Testul căsuței. Foi albe Individuală verbale
OPTIMĂ A NOILOR foaie albă și solicită Creioane colorate
CUNOȘTINȚE acestora să deseneze Carioci
fiecare câte o căsuță,
folosind carioci sau
creioane colorate.
După ce au terminat
de desenat, cu ajutorul Turul galeriei Tabla Frontală
magneților, profesorul Magneți
va afișa pe tablă toate
foile cu căsuțe.
Folosind astfel,
metoda „Testul
căsuței” se va realiza

Profesor: Antoniu Elena-Larisa


4
Scoala Gimnaziala Mironeasa, comuna Mironeasa, judetul Iasi
Locatia: Ursita

de fapt, un test
psihologic prin
interpretarea modului Aprecie
în care fiecare elev a ri
desenat câte o căsuță verbale
și ce spune aceasta
despre el ( ANEXA
1). Efectuarea testului
urmărește să
evidențieze informații
valoroase cu privire la
lumea emoțională a
copilului, a modului în
care acesta se
raportează la mediul
extern, precum și a
sentimentelor sale de
siguranță și
apartenență la un
grup. Folosind Anexa Elevii vor asculta cu Turul galeriei Tabla Aprecie
1, se va discuta apoi, atenție interpretarea Magneți ri
semnificația fiecărei fiecărui desen. verbale
case desenate.

3. 1' Plecând de la ideea Frontală


ANUNȚAREA NOII căsuței desenate,
TEME ȘI A profesorul anunță în Conversația
OBIECTIVELOR∕ continuare elevii că
COMPETENȚELOR vor studia textul literar Elevii notează titlul pe Individuală
DERIVATE O stradă cu caiete.

Profesor: Antoniu Elena-Larisa


5
Scoala Gimnaziala Mironeasa, comuna Mironeasa, judetul Iasi
Locatia: Ursita

sentimente, scrisă de
Ana Blandiana, a
cărui temă vor fi
casele de pe o stradă și Conversația Tablă
sentimentele acestora. Marker
După ce scrie titlul pe Caietele elevilor
tablă, anunță elevii că
la sfârșitul orei, vor fi
capabili de … (se
enunță obiectivele).

4. PREZENTAREA După ce notează titlul Elevii sunt îndemnați să Conversația Manual Frontală Apreci-
NOULUI CONȚINUT și autorul pe tablă, citească câte o strofă, Lectura în lanț eri ver-
ȘI DIRIJAREA profesorul solicită iar profesorul selectează bale
ÎNVĂȚĂRII 3' elevilor să realizeze câte un număr de elevi
lectura în lanț, a celor egal cu numărul de
11 strofe ale poeziei. strofe.

După lectura poeziei, Elevii își notează datele Conversația Caiete Frontal
profesorul le solicită pe caiete. Explicația
elevilor să noteze -Scriitoarea Conversația Manualul
câteva date despre contemporană s-a Individuală
viața scriitoarei Ana născut în anul 1942.
Blandiana. -Numele adevărat este
Otilia Valeria Coman.
-Poezia O stradă cu
sentimente face parte
din volumul Întâmplări Apreci-
de pe strada mea. eri ver-
bale

Profesor: Antoniu Elena-Larisa


6
Scoala Gimnaziala Mironeasa, comuna Mironeasa, judetul Iasi
Locatia: Ursita

Profesorul va întreba Elevii vor enumera Lucrul cu Manual Individual


apoi, elevii dacă au cuvintele necunoscute manualul Caietele elevilor
cuvinte necunoscute din text și notează în
din text și vor da caiete explicațiile
eventual explicațiile acestora
din DEX ale acestora.

Profesorul va continua Elevii răspund la Brainstorming Manual Individual


discuția cu elevii întrebări, formulând Caietele elevilor
referindu-se la propriile opinii, apoi Apreci-
impresiile produse identifică tema textului: eri ver-
asupra lor după lectura -strada, bale
textului, apoi vor -emoțiile provocate de
identifica tema locuințele care reflectă
acestuia. pe locuitorii din ele.

Mai departe, elevii Elevii continuă Exercițiul Manual În perechi


vor fi rugați să rezolve rezolvarea exercițiilor Caietele elevilor
exercițiile 2 și 3 din în cadrul cărora vor
manual, pag. 82, identifica anumite
lucrând în perechi. trăsături specifice
poeziei (ex. 2)
referitoare la versuri,
strofă , expresii și
muzicalitatea poeziei,
inclusiv la structura
textului (ex. 3.a.) ca
fiind delimitată în trei
părți:
-partea I: strofele 1-3 Apreci-
-partea II: 4-9 eri ver-

Profesor: Antoniu Elena-Larisa


7
Scoala Gimnaziala Mironeasa, comuna Mironeasa, judetul Iasi
Locatia: Ursita

-partea III: 10-11. bale


La exercițiul Exercițiul Manual În perechi
3.b./pag.82 discuția Caietele elevilor
condusă de către
profesor poate conduce Apreci-
către următoarele eri ver-
observații: bale
-Surprind idei generale
Profesorul verifică , despre stradă;
prin sondaj rezolvarea - Se face referire la o
exercițiilor și intervine casă ca la o ființă cu
unde sunt necesare sentimente;
explicații -Prin urmare, se face
suplimentare. trimitere la diversitatea
caselor și a
sentimentelor acestora.
La exercițiul 3.c./ pag
82 elevii pot răspunde
subiectiv cu diverse
titluri pentru cele 3 părți
ale poeziei, precum:
-Strada cu case
-Sentimente
-Povestea fiecărei case.

Se continuă Elevii încep rezolvarea Exercițiul Manual Individual Apreci-


desfășurarea activității exercițiului solicitat, Învățarea prin Caietele elevilor eri ver-
prin rezolvarea ex. 4, lucrând individual. descoperire Fișe de lucru bale
de la pag. 82, în cadrul
căruia elevii trebuie să
aleagă o strofă, din

Profesor: Antoniu Elena-Larisa


8
Scoala Gimnaziala Mironeasa, comuna Mironeasa, judetul Iasi
Locatia: Ursita

partea a doua a Elevii citesc trăsăturile


poeziei, care le-a identificate ale căsuței
plăcut cel mai mult și din strofa aleasă și
să identifice trăsăturile completează cu emoția
particulare ale căsuței pe care consideră că o
descrise (ANEXA 2), transmite fiecare din
inclusiv emoția acestea .
transmisă de aceasta.

Pornind de la acest ex.


profesorul va formula
mai departe definiția
textului descriptiv
literar: .
Textul descriptiv
prezintă un obiect, o
ființă, un cadru din
natură sau un
fenomen al naturii,
evidențiind părțile
sale componente și
trăsăturile particulare
prin intermediul unor Elevii își notează în
percepții și impresii caiete definiția.
subiective, folosind un
limbaj expresiv.
5. OBȚINEREA Pentru obținerea Se gândesc și rezolvă Lucrul cu Manualul Individual Aprecie
PERFORMANȚELOR performanțelor elevii apoi exercițiile. manualul Caietul ri
vor avea de rezolvat Posibile răspunsuri  în verbale
exercițiul 2, de la identificarea ideilor

Profesor: Antoniu Elena-Larisa


9
Scoala Gimnaziala Mironeasa, comuna Mironeasa, judetul Iasi
Locatia: Ursita

„Aplicații” din principale din primele


manual, pag. 82, în trei strofe ale
cadrul cărora vor avea poezie,sunt:
de formulat anumite -Casele de pe stradă
idei principale. sunt diferite și cu
personalitate proprie.
- Acoperișurile caselor
sunt și ele ambițioase
să se remarce.
-Strada este una cu
sentimente.
Profesorul apreciază *conversația Frontală Aprecie
EVALUAREA calitatea intervențiilor ri
6.
PERFORMANȚELOR și notează activitatea verbale
elevilor.
Pentru asigurarea Elevii notează tema pe Conversația Caietele elevilor. Individuală
retenției și caiete. Exercițiul
transferului,
profesorul va dicta
elevilor următoarea
temă: Explică
ASIGURAREA semnificația
7. RETENȚIEI ȘI A următoarelor
TRANSFERULUI versuri: Ar trebui o
carte mult mai mare/
Și o povestire/ Despre
cu totul și cu totul
altceva.” Ce crezi că
a vrut autoarea să
spună?

Profesor: Antoniu Elena-Larisa


10
Scoala Gimnaziala Mironeasa, comuna Mironeasa, judetul Iasi
Locatia: Ursita
ANEXA 1

 - Casă mare: este asociată, de obicei, cu bucuria și bunăstarea; copilul care o desenează este sociabil, prietenos, capabil să
arate afecțiune; casa lui este confortabilă și întotdeauna deschisă pentru prieteni.

• - Casă mică: necesitate de autoapărare împotriva lumii exterioare, introversiune; în funcție de vârsta copilului, timiditate, dificultăți în
relațiile cu colegii, temeri și/ sau sentimente de inferioritate;

• - Casă înaltă: atunci când casa este prea alungită în înălțime, poate semnala nevoia de a crește pentru a ajunge la maturitate; este
caracteristică unor copii cu probleme emoționale acasă și care doresc să crească mai repede;

• - Casă joasă: casele mici, cu distanță mică dintre podea și tavan față de lățimea acesteia, sunt asociate cu sentimente de opresiune,
anxietate, griji, supărare acasă, mai ales dacă nu există linia solului sau sunt deformate, neterminate;

• - Casă cu etaj: copil sensibil, atent, minuțios, în relații bune cu familia și cu exteriorul;

• - Casă cu aspect de castel: poate fi interpretată în moduri diferite, în funcție de caracteristicile de vârstă și de copil; pe de o parte,
poate fi un copil cu imaginație bogată, căruia îi place să viseze și să creeze locuri și personaje, dar poate indica, de asemenea, un caracter
puternic, cu o poftă de putere; la copiii mai mari poate însemna protecție și fuga de lumea reală, nevoia de a se apăra de elementele
externe, care sunt considerate ca fiind periculoase sau nedorite;

• - Casă de la țară: adesea este legată de dorința de a căuta liniște, viață pașnică și de evadare din lumea urbană plină de zgomot și
grabă; poate indica, de asemenea, sensibilitatea și gustul pentru artă;

• - Casă cu grădină: în general, este un semn pozitiv, în cazul în care distribuția sa este proporțională cu mărimea casei; poate simboliza
un gust pentru spații deschise, activități în aer liber, natura și animalele; este caracteristică extroverților (dacă nu
există ziduri sau garduri), cu sensibilitate și deschidere către ceilalți.

Profesor: Antoniu Elena-Larisa


4
Scoala Gimnaziala Mironeasa, comuna Mironeasa, judetul Iasi
Locatia: Ursita
ANEXA 2
Ex. 4/ pag. 82
Notează, din partea a doua a poeziei, strofa care ți-a plăcut cel mai mult. Precizează care este
obiectul descris și care sunt caracteristicile acestuia, precum și emoția transmisă de aceasta.
1)
Casa cu........................................

„Uite, casa aceea cu pereți portocalii,


Prin ferestrele căreia se văd Emoția transmisă:
Flori și perdele cu horbote
Și se aud glasuri de copii, ..........................................
Râde toată ziua în hohote;”

Vila cu ..........................
2)
Vila cu iederă și obloane închise,
Unde și-au făcut cuiburi rândunelele, Emoția transmisă:
Doarme adânc și visează
Că e din nou tânără și visează ..................................
Și că îi vântul îi flutură, albe, perdelelele

Căsuța ......................
3)
Peste drum, căsuța mică, mică,
Albă și cu mușcate în ferești, Emoția transmisă:
În care locuiește o bătrânică peltică,
O pisică și o furnică, ..................................................
Spune toată ziua povești;

Casa cu ..........................
4)
Casa din colț cu etaj și balcon,
E atât de încrezută Emoția transmisă:
Că nu vorbește nici chiar cu blocul de beton
În care se mută .....................
În fiecare zi câte o familie,
Care face gălăgie,
Mereu,

Cele două clădiri .............................


5)
Puțin mai încolo sunt două clădiri
Înalte și subțiri,
Construite deodată, Emoția transmisă:
Din oțel și din granit,
Care toată ziua se ceartă ...................................................
Pentru că fiecare
Vrea să fie fără asemănare,
Iară ele seamănă leit.

Profesor: Antoniu Elena-Larisa


5
Scoala Gimnaziala Mironeasa, comuna Mironeasa, judetul Iasi
Locatia: Ursita
6)
Casa de ...........................................
Apoi mai este casa aceea cu aleea de zgură
Scârțâitoare,
Piticl de ghips și cocoșul de fier, Emoția transmisă:
Care e invidioasă, și rea de gură
Și cea mai mare ................................................
Bârfitoare
Din cartier.

Profesor: Antoniu Elena-Larisa


6

S-ar putea să vă placă și