Proiect Didactic 1.

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 15

”În grădina primăverii”

Proiect de activitate integrată

PROIECT DIDACTIC
DATA: 01.04.2021

EDUCATOARE: Olteanu Mihaela-Cătălina

UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit Nr. 19 ”Boboceii” Brașov

NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: 3 ani, nivel I, grupa mică

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Când/ cum și de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI: ”Vine, vine primăvara!”

TEMA ACTIVITĂȚII: ”În grădina primăverii”

TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixt (predare-evaluare)

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE: ADP + ALA + ADE

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:

ADP:

Întâlnirea de dimineață: ”Bună dimineața, Ștrumfilor!” (salutul, prezența, împărtășirea cu


ceilalți, mesajul zilei, calendarul naturii)

Rutine:

- Deprinderi specifice primirii copiilor, deprinderi de exprimare liberă cu privire la un


subiect de care este interesat copilul
- Deprinderi specifice servirii mesei și îngrijirii personale
- Deprinderi specifice somnului de după-amiază

Tranziții:

Tranziție de la întâlnirea de dimineață către ALA 1: ”Legumele săltărețe” (joc de mișcare)

Tranziție către ADE - DȘ: ”Bat din palme” (joc distractiv)


”Bat din palme: clap-clap-clap!
Din picioare: trap-trap-trap!
Ne-nvârtim, ne răsucim, (bis)
Și cu toți ne veselim. (bis)”

Tranziție către ADE – DOS: „Înfloresc grădinile” (cântec)

Tranziție către ALA 2:

”1, 2, 1, 2,
Câte doi în pas vioi.
Braţele le ridicăm,
Mâinile le fluturăm.
Stânga, dreapta 1, 2,
Faceţi şi voi ca şi noi.”

ADE:

Domeniul Științe (Activitate matematică) – ”Mai multe sau mai puține?”

 Mijloc de realizare: joc didactic


 Sarcina didactică: formare de grupe de obiecte, aprecierea globală a cantității (mai
multe, mai puține)
 Regulile jocului: să diferenţieze raporturi cantitative prin aprecierea globală a cantității
prin compararea grupei cu puține elemente cu cea cu multe elemente
 Elemente de joc: surpriza, închiderea şi deschiderea ochilor, aplauze

Domeniul Om și Societate (Activitate practică) – ”Leguma mozaic”

 Mijloc de realizare: mozaic

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;


 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);

COMPORTAMENTE VIZATE:

 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;


 Utilizeazã independent cu ușurință material și tehnici de lucru diferite pentru a picta, a
modela;
 Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Evaluarea capacității de formare de grupe de obiecte, apreciere


globală a cantității (mai multe, mai puține); evaluarea priceperilor şi deprinderilor de a lipi

OBIECTIVE:

Cognitive:

O 1: Să compare grupele formate, apreciind global unde sunt mai multe/ mai puține;

O 2: Să găsească “intrusul” adăugat în grupa legumelor/ florilor;

O 3: Să denumească materialele și instrumentele de lucru puse la dispoziție;

O 4: Să aplice corect lipiciul pe hârtie, respectând îndrumările primite, utilizând tehnica


mozaicului;

Psihomotorii:

O 5: Să mânuiască corect materialele puse la dispoziţie;

O 6: Să lipească bucățele de hârtie colorată realizând un mozaic;

O 7: Să utilizeze corect tehnica de lucru pe baza explicațiilor date;

O 8: Să mențină o postură corectă pe tot întregul activității;

Afective:

O 9: Să participe cu entuziasm la activitate.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul

Mijloace de învățământ: cutie, plastilină, lipici, piese Lego, jetoane, șervețele umede, creion
grafic, scrisoare, recompense, machetă, jetoane cu legume (ceapă verde, salată verde, ridiche,
castravete), jetoane cu flori (ghiocel, lalea, narcisă, zambilă), jucărie în formă de omidă

Forme de organizare: frontal, individual

ALA 1:

1. Artă: ”Modelează o legumă”


 Metode și procedee: modelaj
 Materiale didactice: plastilină
 Obiective operaționale:
 Să modeleze legume utilizând plastilina
2. Construcții: ”Banca mică și banca mare”
 Metode și procedee: îmbinare
 Materiale didactice: piese Lego
 Obiective operaționale:
 Să construiască o bancă mare/ mică utilizând piesele Lego
3. Joc de masă: ”Legume de primăvară”
 Metode și procedee: îmbinare
 Materiale didactice: puzzle
 Obiective operaționale:
 Să construiască puzzle-ul

ALA 2:

Joc distractiv: ”Coșul s-a rupt!”

 Materiale didactice: jetoane cu legume și flori de primăvară


 Obiective:
 Să se așeze la rând când se strigă leguma/ floarea de pe jetonul din mână;
 Să se așeze înapoi pe covor când aude comanda
BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru educație timpurie 2019


 Repere fundamentale în învãțarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie
 “Activitaţile matematice în gradiniţă” – Ghid practic însoţit de 105 sugestii de activitati,
Autor Magdalena Dumitrana, Editura Compania;

Scenariul zilei

Activitatea zilei începe prin întâlnirea de dimineață. Copiii sunt așezați în semicerc
pentru a putea avea fiecare un contact vizual cu toți membrii grupei.
Salutul: ”Bună dimineața, Ștrumfilor! Bine ați venit la grădiniță!”, răspunsul copiilor
fiind: ”Bună dimineața! Bine v-am găsit!”. După salut se face prezența de către educatoare.

Prezența: Rostesc numele copiilor, pe rând, copiii solicitați se ridică în picioare și


răspund ”prezent”.

Calendarul naturii: Prin intermediul unei conversații se stabilește, împreună cu copiii


vremea de afară, caracteristicile zilei respective, data, luna, anul, aspecte ale anotimpulului în
care ne aflăm, îmbrăcămintea adecvată vremii de afară și se completează panoul ”Calendarul
naturii”.

Împărtășirea cu ceilalți: Copiii vor spune colegilor ce s-a întâmplat deosebit de când nu
s-au mai văzut, doar dacă este cazul.

Noutatea zilei: „Surpriza de la Zâna Pimăvară”. Se prezintă copiilor surpriza de la Zâna


Primăvară, o omidă, care conţine cerințele pentru fiecare activitate şi o surpriză pentru copiii,
care va fi deschisă la sfârşitul zilei, după îndeplinirea tuturor cerinţelor.

Se trece la activitatea pe centrele de interes și se deschide primul buzunăraș al omiduței în care


se regăsesc cerințele de la centre:

Tranziție către ALA 1: ”Legumele săltărețe” (joc de mișcare)

La centrul CONSTRUCȚII copiii trebuie să contruiască folosind piese Lego băncuțe


pentru grădină, la centrul JOC DE MASĂ aceștia trebuie să construiască un puzzle, iar la centrul
ARTE, copiii trebuie să modeleze legume utilizând plastilina.

Se trece la activitatea pe domenii experențiale (DȘ+DOS):

Tranziție către DȘ: ”Bat din palme clap, clap, clap” (joc distractiv)

DȘ: Se deschide al doilea buzunăraș al omiduței primate de la Zâna Primăvară și se


descoperă cea de a doua cerință ce trebuie rezolvată la activitatea matematică. Se anunţă tema
activității (”Mai multe sau mai puține?”) şi obiectivele pe care copiii trebuie să le atingă. Se
realizează jocul de probă variantele de joc și complicarea acestuia. La final se face evaluarea
activității.
Tranziție către DOS: „Înfloresc grădinile”

DOS: Se deschide cel de al treilea buzunar și se prezintă cea de a treia cerință ce trebuie
realizată la activitatea parctică. Copiii sunt anunțați că vor realiza un mozaic sub formă de
legumă, utilizând lipiciul și bucățele de hârtie colorată. Se intuiesc materialele, se explică modul
de lucru, se realiză câteva exerciții pentru încălzirea musculaturii mâinilor (”Boboc – floare,
boboc – floare”; ”Plouă, plouă, plouă și a ieșit soarele”; ”Ne spălăm pe mânuțe”) și se urează
spor la treabă. După realizarea lucrărilor, se face evaluarea lucrărilor de către copii în funcție de
criteriile date, se fac aprecieri verbale și se oferă recompense.

ALA 2: Se deschide al patrulea buzunăraș unde se descoperă cerința cu jocul distractive ”Coșul
s-a rupt”:

Pentru realizarea jocului, copiii vor primii câte un jeton cu o legume sau o floare și vor fi
rugați să se aseze în fund pe covoraș. Educatoarea are rolul de coșuleț și va conduce jocul. În
timp ce se va plimba prin clasă, va spune ”Am fost la piață și am cumpărat un/ o legume sau
floare”, copilul care are în mânuță jetonul cu legume sau floarea respective se va prinde de bluza
educatoarei. Jocul continuă până când educatoare va striga ”Coșul s-a rupt!”, în acel moment toți
copiii care erau așeazați în spatele ei în trenuleț se vor așeza înapoi pe covor. Se vor adresa
întrebări referitare la cantitatea ”legumelor/ florilor” din coș apoi se reia jocul. Acesta va
continua până când toți copiii vor fi participat la joc.

Ziua se încheie cu deschiderea ultimului buzunăraș și acordarea recompenselor primite de


la Zâna Primăvară.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:

Strategii didactice
Nr. Etapele Mijloace
Conținut științific Metode și Evaluare
crt. activității de
procedee
învățământ
1 Momentul Asigurarea celor necesare pentru o bună desfășurare a
organizatoric activității.
Pregătirea materialului didactic.
2 Captarea Se va realiza printr-un element surpriză: copiii vor descoperi Conversația Cadou Observarea
atenției un cadou de la Zâna Primăvară, o omiduță care are mai multe comportamentul
buzunărașe. În acele buzunărașe se află câte o cerință pe care ui non-verbal al
copiii trebuie să o rezolve la fiecare activitate. copiilor
3 Anunțarea Anunț copiii că ne vom juca un joc intitulat ”Mai multe sau Conversația Observarea
temei și a mai puține?”. La activitatea matematică vom forma grupe de comportamentul
obiectivelor obiecte și vom realiza aprecierea globală a cantității (mai ui non-verbal al
multe, mai puține), iar la final vom realiza un mosaic. copiilor
Aceștia sunt anunțați că vor lucra la centre unde vor desena
grupele de legume și fructe de primăvară, vor construi băncuțe
pentru grădină și vor construi un puzzle.
Tranziție către DȘ:
”Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim, (bis)
Și cu toți ne veselim. (bis)”
4 Dirijarea Se deschide al doilea buzunăraș al omiduței și se citește Exercițiul Jetoane Observarea
învățării cerința: ”Formați grupe de legume și flori de primavară, Explicația capacității de
denumiți grupele formare și comparați grupele în funcție de Problematiz concentrare
cantitate (unde sunt mai multe și unde sunt mai puține) area Observarea
Explicarea şi demonstrarea jocului Observația Evaluarea
Copiii se află în semicerc pe scăunele iar în faţa lor se află o capacității de a
măsuţă pe care sunt aşezate ceea ce se afla în cutie: legume și forma, denumi
flori de primavera mari și mici, machetă. și compara
Le voi spune cum ne vom juca astăzi: vom forma grupe de grupele
legume și flori de primăvară, vom aprecia global cantitatea
grupelor (mai multe, mai puține), iar la final vom căuta un
intrus.
Jocul de probă
Se va juca o dată jocul de probă pentru a vedea dacă s-au
înţeles regulile jocului.
Pentru grupele de legume deja formate de educatoare și așezate
pe machete, se solicită un copil să aleagă o legumă și să o
aşeze pe machetă la grupa ei, apoi copilul trebuie să formeze
prin încercuire grupa, să o denumească și să compare grupa cu
puține elemente cu cea cu multe elemente.
Executarea jocului de către copii
Varianta I
Educatoarea solicită un copil să aleagă o legume si sa o aşeze
pe machetă la grupa ei, apoi copilul trebuie să formeze prin
încercuire grupa, să o denumească și să compare grupa cu
puține elemente cu cea cu multe elemente. Un al copil va alege
o altă legumă și va repeta procesul.
Varianta II
Educatoarea solicită un copil să aleagă o floare și să o aşeze pe
machetă la grupa ei, apoi copilul trebuie să formeze prin
încercuire grupa, să o denumească și să compare grupa cu
puține elemente cu cea cu multe elemente. Un al copil va alege
o altă floare și va repeta procesul.
5 Obținerea Complicarea jocului Închiderea Jetoane
performanței Caută intrusul din grupele de legume și flori. şi
Educatoarea îi va ruga pe copii să închidă ochii şi va încerca deschiderea
să-i păcălească adăugând o legume în grupa florilor. Va bate ochilor
din palme iar ei vor deschide ochii. Copiii trebui să ghicească Problematiz
care este intrusul? area
Cerința se reperă încă o dată doar că se va utiliza grupa
legumelor și intrusul va fi o floare.
Tranziție DOS: ”Înfloresc grădinile” (cântec)

6 Asigurarea Se deschide al treilea buzunăraș al omiduței și se citește Conversația Fișă de Evaluarea


retenției și a cerința: ”Realizați un mosaic în formă de legumă folosind Explicația lucru corectitudinii,
transferului bucățele de hârtie și lipici.” Lipici acurateșea
Pentru DOS copiii trebuie să realizeze un mozaic în formă de Bucăți de lucrărilor
legume de primăvară. hârtie
Se anunță tema, se prezintă modelul realizat de educatoare și colorată
se face intuirea materialelor:
1. ”Ce aveți în fața voastră pe băncuțe?”
2. ”Ce vedeți pe fișe?”
3. ”Ce culori au bucățele de hârtie?”
Se prezintă modul de lucru:
”Se întinde lipiciul pe fișa de lucru, în interiorul conturului,
apoi se iau rând pe rând bucățele de hârtie și se lipesc. Se lasă
puțin spațiu între bucățelele de hârtie pentru a se realiza
mozaicul.”
Se realizează exerciții pentru încâlzirea musculaturii mâinilor
(”Boboc – floare, boboc – floare”; ”Plouă, plouă, plouă și a
ieșit soarele”; ”Ne spălăm pe mânuțe”).
Se urează spor la lucru. După realizarea lucrărilor, se face
evaluarea lucrărilor de către copii în funcție de criteriile date,
se fac aprecieri verbale.
Tranziție către ALA 2:
”1, 2, 1, 2,
Câte doi în pas vioi.
Braţele le ridicăm,
Mâinile le fluturăm.
Explicația
Stânga, dreapta 1, 2,
Faceţi şi voi ca şi noi.”
ALA 2: ”Coșul s-a rupt” – se deschide al patrulea buzunăraș al
omiduței și se citește cerința: ”Liber la distracție!”
Pentru realizarea jocului, copiii vor primii câte un jeton cu o
legume sau o floare și vor fi rugați să se aseze în fund pe
covoraș. Educatoarea are rolul de coșuleț și va conduce jocul.
În timp ce se va plimba prin clasă, va spune ”Am fost la piață
și am cumpărat un/ o legume sau floare”, copilul care are în
mânuță jetonul cu legume sau floarea respective se va prinde
de bluza educatoarei. Jocul continuă până când educatoare va
striga ”Coșul s-a rupt!”, în acel moment toți copiii care erau
așeazați în spatele ei în trenuleț se vor așeza înapoi pe covor.
Se vor adresa întrebări referitare la cantitatea ”legumelor/
florilor” din coș apoi se reia jocul. Acesta va continua până
când toți copiii vor fi participat la joc.
7 Încheierea Se deschide ultimul buzunăraș al omiduței, se fac aprecieri Conversația Aprecieri
activității verbale generale și individuale asupra modului de lucru și verbale
implicare a preșcolarilor în cadrul activităților de pe tot
parcursul zilei.
La final, se acordă recompensele găsite în cutia primită de la
Zâna Primăvară.
Anexe

DOS – ”Leguma mozaic”

S-ar putea să vă placă și