Proiect Didactic AVAP

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Data: 25.032023
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială nr. 28, Galați
Clasa: Pregătitoare D
Student propunător: Costea Andreea
Profesor mentor:prof.înv.primar Antohe Gina
Profesor coordonator: Caciuc Torii Viorica
Aria curriculară: Arte și tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilităși practice
Unitatea tematică; Flori de primăvară
Subiectul lectiei: Mandală cu narcise-colaj
Tipul lecției: formare de priceperi și deprinderi

Competente specifice:
1.2. Identificarea liniei, a punctului, a culorii şi a formei în ipostaze familiare, în spaţiul
înconjurător
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate visual
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/ construcţii simple, pe baza interesului direct
2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple
Obiective operationale:
O1– Să identifice materialele necesare pentru realizarea colajului;
O2 – Să observe elementele planșei model;
O3 - Să ansambleze corect și estetic elementele componente ale colajului;
O4- Să mânuiască atent, eficient şi cu îndemânare instrumentele de lucru şi materialul intuitiv;
O5- Să recunoasca grupele de culori ( primare, binare, calde).
Strategia didactică
 Metode şi procedee: conversatia, expunerea, explicatia, observaţia, exercitiul, demonstratia
 Mijloace de învătământ: videoproiector, laptop, planșă model, creioane colorate, foarfece,
lipici, foi cu mandale cu narcise , foie cu fluture, stickere cu emoticoane ca recompense
 Forme de organizare: frontal, individual
 Forme de evaluare: evaluarea formativă, autoevaluare
 Metode de evaluare: aprecieri verbale, analiza produselor realizate, observarea sistematică a
activităţii şi comportamentului elevilor, recompense.

Resurse bibliografice:
 Programa şcolară pentru ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE Clasa pregătitoare,
clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 https://www.youtube.com/watch?v=X_apNMqX2m4
Etapele lecției Ob. Desfășurarea activității Strategie didactică
op
Activitatea Activitatea elevului Metode și Mijloace Forme Evaluare
cadrului didactic procedee de de
învățare organiza
re
1.Moment -se pregătesc materialele și Elevii se pregătesc
organizatoric resursele pentru ora AVAP.
(1 min) digitale necesare desfășurării
lecției ;
- se asigură liniștea și
ordinea ;
2.Reactualizare Voi adresa elevilor întrebări Elevii răspund la Conversația Frontal Observar
a cunostințelor care urmăresc întrebărilor adresate ea
( 1 minut) actualizarea lucrărilor de Observația sistematic
realizate anterior și a către cadrul didactic . ă.
tehnicilor de lucru folosite.
3. Captarea O1 Voi propune vizionarea Elevii urmăresc filmul Conversația Calculator Frontal Observar
atenției filmului documentar despre documentar și Videoproi ea
( 1 min) lumea florilor, elevii având recunosc Observația ector sistematic
sarcina de a identifica în ă.
imaginile tipuri de flori
prezentate. elementele de
limbaj plastic.
https://www.youtube.com/
watch?v= X_apNMqX2m4

4.Dirijarea O1 Voi prezenta planșa model și Elevii asculă cu Conversația Planșa Frontal Observar
învățării îi voi anunța că astăzi, pe atenție informațiile model în ea
(25 min) parcursul orei de arte vizuale transmise și privesc Observația diferite sistematic
a ) anunțarea și abilități practice, vor realiza planșa model. stadii ă.
temei O2 mandale cu narcise-colaj.

Îi rog pe elevi să identifice


materialele de care vor avea Frontal
b)discuția nevoie pentru a realiza Elevii realizează Panoul de
premergătoare și colajul, dar și să intuiască lucrarea urmărind expunere
recunoașterea explicațiile oferite de Magneți Aprecieri
tehnicile de lucru pe care le- verbale
materialelor am folosit. către propunător.
Individu
Pentru a le prezenta și Conversația al
demonstra etapele de lucru, Creioane
voi prezenta elevilor planșe Elevii solicit explicații Observația colorate
c) demonstrarea
realizate în diferite stadii, suplimentare dacă Foarfece Individu
și
oferindu-le explicațiile întâmpină dificultăți al
prezentarea
necesare. Explicația
etapelor de lucru O3 în realizarea lucrării.
Voi expune planșele, pentru a Demonstra
fi model pe durata Ția Lipici
desfășurarii activității.
Etapele pe care trebuie să le Laptop
d) realizarea parcurgă pentru a realiza
lucrării de către corect colajul sunt.
elevi E1-Să coloreze cu nuanțe Videoproi
calde , culorile vor fi la ector
exercițiul
O4 alegerea copiilor, îi voi lăsa sa conversați
fie creativi. a
E2-Să decupeze fluturașii
Laptop
după marginea conturata.
E3-Vor pregăti aripile pentru Planșă
lipire, după medelul meu. exercițiul Individu
O5 model al
E4- Vor lipi fluturașul pe conversați
planșa cu mandale cu flori. a
Planșa model va fi expusă la
vederea elevilor pe parcursul
activității.
Lucrarea se va desfășura pe
fundalul unei melodii
ambientale.
https://www.youtube.com/
watch?v= X_apNMqX2m4
5.Evaluare Voi prezenta elevilor criteriile Elevii ascultă criteriile Conversați Panou de Frontal Observar
de evaluare a lucrărilor, apoi de evaluare. a expunere ea
le voi cere să-și evalueze explicația sistematic
propria lucrarea. Elevii își evaluează ă.
Voi oferi stimulente cu lucrarea, dar si al
elemente marine copiilor care colegilor.
au finalizat lucrarea. Lucrările
Le voi cere să-și expună Elevii sunt încântați elevilor Aprecieri
lucrarea pe panou și analiza și de stimulent. verbale
lucrările colegilor.
Criterii de evaluare :
 Respectarea tehnicilor de
lucru şi a temei
 Asamblarea corectă a Stimulente
elementelor
 Acurateţea și aspectul
estetic a lucrării
Originalitatea în
realizarea lucrării
6.Încheierea Voi aminti titlul lucrării Formulează răspunsuri Conversați Frontal Aprecieri
activității realizate, tehnicile de lucru la întrebările adresate a verbale
(5 min.) utilizate și materialele de către cadrul explicația
folosite. didactic .
Voi face aprecieri generale
asupra desfășurării lecției
și asupra activității
desfășurate de elevi.

S-ar putea să vă placă și