Textul Argumentativproiect Didactic
Textul Argumentativproiect Didactic
Textul Argumentativproiect Didactic
DATA:
CLASA: a XII-a
TITLUL LECŢIEI: Textul argumentativ
TIPUL LECŢIEI: fixare de cunoştinţe
COMPETENŢE GENERALE:
- Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor, în
diferite situaţii de comunicare;
- Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor
texte literare şi nonliterare;
- Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare
COMPETENŢE SPECIFICE:
COGNITIVE: la sfârşitul activităţii, elevii vor fi capabili:
C1: să prezinte trăsăturile textului argumentativ;
C2: să comenteze un citat;
C3: să aplice noţiunile dobândite anterior în crearea unor texte argumentative;
C4: să identifice mijloace lingvistice de persuasiune în texte argumentative date;
C5: să-şi susţină punctul de vedere pe o temă dată;
C6: să identifice elementele componente ale unui text argumentativ;
C7: să utilizeze în textele argumentative conectorii logici şi tehnici argumentative.
AFECTIVE :
C1: să dovedească receptivitate faţă de propunerea făcută prin acest demers didactic;
C2: să fie dispuşi să integreze cunoştinţele în sistemul propriu de valori estetice;
C3: să-şi dezvolte gândirea creatoare.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee :
- bulgărele de zăpadă;
- învăţarea prin descoperire;
- învăţarea prin cooperare;
- „profesor pentru 5 minute”;
- problematizarea;
- ciorchinele;
Mijloace:
- prezentare Power Point;
- videoproiector,
- calculator;
- fişe de lucru.
Forme de organizare:
- activitate frontală;
- activitate individuală;
- activitate pe grupe;
- activitate în perechi.
RESURSE
- umane: elevii clasei a X-a
- de timp: 50 minute
- materiale: fişe, caiete de notiţe, laptop, videoproiector
SCENARIUL DIDACTIC
Pentru eficientizarea
comprehensiunii modului de - Elevii participă la întocmirea
realizare a unui text argumentativ, planului textului argumentativ 10`
se va schița pe tablă planul realizat la tablă și îl notează și în
textului argumentativ și caiete.
conectorii argumentativi specifici
(ANEXE).
Faza decizională
Se alege situaţia finală şi se
stabilesc concluziile.
1`
- Evaluarea se face pe tot parcursul
7. Evaluarea lecţiei prin aprecieri şi observaţii
performanţelor curente. Sunt notaţi elevii cu o
contribuţie deosebită la realizarea
orei.
TEXTUL ARGUMENTATIV
Structura:
1. TEZA, IPOTEZA, ideea apărată de autor şi care urmează să fie demonstrată
2. ARGUMENTAREA PROPRIU-ZISĂ, enunţarea mai multor argumente pro
sau contra tezei enunţate şi susţinerea lor cu :
exemple
citate
prezentarea unor întâmplări
opinii de autoritate
comparaţii care să scoată în evidenţă ideea susţinută
citarea unor surse de referinţă (filozofi, lingvişti, istorici critici literari
etc.)
folosirea unor contraexemple
apelul la experienţa personală
!!! Dispunerea argumentelor în scris este marcată de paragrafe
3.CONCLUZIA, rezumă demersul argumentativ, întăreşte ipoteza prin reluarea
ei într-un mod nuanţat.