Lectia 3 - MRU, Lege, Grafic

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecție

Instituția de învățământ: Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava


Obiectul: Fizică
Clasa a VI a
Profesor: Anca Viorica GRECULEAC
Unitatea de învățare: Colegiul National „Petru Rareș” Suceava
Tema lecției: Legea mișcării rectilinii și uniforme. Graficul mișcării rectilinii și uniforme
Tipul lecției: De descoperire dirijată de noi cunoștințe, pe structura ERR (evocare, realizarea
sensului, reflecție)
Scopul lecției: Sinteza datelor colectate şi propunerea unei explicații
Competențe generale:
1. Investigarea științifică structurată, în principal experimentală, a unor fenomene fizice simple,
perceptibile
2. Explicarea științifică a unor fenomene fizice simple și a unor aplicații tehnice ale acestora
3. Interpretarea unor date și informații obținute experimental sau din alte surse, privind fenomene
fizice simple și aplicațiile tehnice ale acestora
4. Rezolvarea de probleme / situații problemă prin metode specifice fizicii
Competențe specifice:
CS1 – 1.1. Explorarea proprietăților și fenomenelor fizice în cadrul unor investigații simple
propuse
CS2 - 3.1. Extragerea de date și informații științifice relevante din observații proprii
CS3 - 2.1. Identificarea fenomenelor fizice studiate, din natură și tehnologie
Obiective operaționale (care rezultă din derivarea competențelor specifice):
La finalul lecției, elevul poate:
O1 - să definească noțiunea de grafic de mișcare
O2 - să cunoască cine sunt variabilele (independentă și dependent) în ridicarea graficului
de mișcare, respectiv locul în care se poziționează aceste variabile pe axe
O3 - să ridice graficele de mișcare pornind de la datele tabelate (prexistente sau culese
experimental)
O4 - să afle locul și momentul întâlnirii a două mobile utilizând graficele de mișcare
O5 - să aplice noțiunile noi învățate în situații practice
Strategii didactice:
- mijloace de învățământ: manual electronic cu link-uri către filme didactice, PC-uri, program de
modelare didactică a ridicării graficelor de mișcare ale mobilelor
- metode de învățare: (auto)interogarea, documentarea, desfășurarea investigaţiilor, revizuirea
ideilor şi a cunoştinţelor în baza noilor informații; elaborarea explicaţiilor (alternative explicative) şi
a predicţiilor; proiectarea şi desfășurarea investigaţiilor; colectarea, analiza şi procesarea datelor
experimentale utilizând instrumente adecvate; comunicarea concluziilor etc.
- forme de activitate: frontală, pe grupe și individuală
- metode de evaluare: evaluare formativă
- schimbările vizate: antrenarea elevilor pentru a gândi critic, pentru a aduce argumente în
favoarea propriilor opinii, dezvoltarea abilităților practice, integrarea cunoștințelor elevilor din viața
de zi cu zi în etapele lecției, îmbinarea metodelor de gândire critică în vedere descoperii de noțiuni
noi, trezirea interesului pentru ceea ce va urma în lecția viitoare.
Bibliografie: cursurile Make Technology your Friend și IBL

Etapele lecției:
1. EVOCARE
- s-au evocat aspectele referitoare la lecția anterioară (noțiunile de viteză, mișcare rectilinie, mișcare
uniformă și neuniformă, notații și unități de măsură semnificative etc)
- s-au identificat tipurile de mișcări întâlnite în experimentul realizat pe grupe în ora anterioară
2. REALIZAREA SENSULUI
-se împarte clasa în două grupe și prin metoda ȘTIU-VREAU SĂ ȘTIU-AM ÎNVĂȚAT se
introduce și se aprofundează noțiunea de lege a mișcare pentru un mobil care realizează o mișcare
rectilinie și uniformă, insistându-se asupra notațiilor și semnificațiilor lor (cantități constante,
cantități care variază). Elevii din cele două grupe se consultă și se sfătuiesc progresiv.

- elevii sunt încurajați să deschidă următorul link:


https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=mech_pohyb&l=ro
- profesorul explică elevilor modul în care pot porni și opri animația, pot salva datele
reprezentative, pot relaționa ceea ce se citește pe vitezometrul unei mașini cu ceea ce se desenează
în interiorul graficului, sau pot varia de la tastatură parametrii mișcării (exp. viteza)
- profesorul antrenează întreaga clasă în culegerea de date experimentale referitoare la deplasarea
unui mobil (mașină) și realizează împreună cu elevii (un elev la tablă) graficul de mișcare a acelui
mobil
- profesorul propune apoi un tabel de date experimentale care cuprinde date despre două mobile,
pentru unul dintre acestea coordonata crescând și pentru altul scăzând și sprijină elevii în realizarea
celor două grafice de mișcare utilizând același sistem de axe de coordonate
- se poartă discuții asupra semnificației vitezei negative, a punctului de intersecție a celor două
grafice și a modului în care se poate completa tabelul de date cu valorile necunoscute ale
coordonatei x (m)

3. REFLECȚIE
-prin intermediul eseului de 5 minute elevii sunt rugați să noteze în caiet ce cred că este important
din ceea ce au învățat, ce li s-a părut dificil și să răspundă la întrebarea: ”Întrucât noțiunea de grafic
al mișcării este una abstractă, credeți că v-a fost de ajutor faptul că a fost introdusă prin intermediul
unui experiment modelat?”
-se citesc câteva eseuri, pentru ca profesorul să afle pe ce noțiuni trebuie să insiste în lecție
următoare.

S-ar putea să vă placă și