RPH 8.3

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 2

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN : SAINS

TINGKATAN : 1

TEMA : TENAGA DAN KELESTARIAN HIDUP

TAJUK : PANTULAN CAHAYA

WAKTU : 1 1/2 JAM

OBJEKTIF : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat :

i) Menyatakan ciri imej cermin satah


ii) Berkomunikasi mengenai hokum pantulan
iii) Melukis gambar rajah sinar pantulan cahaya
iv) Menyelesaikan masalah dalam kehidupan seharian
dengan mengaplikasikan konsep pantulan cahaya

LANGKAH AKTIVITI BBM


- Dua orang pelajar diminta ke hadapan
untuk melakukan aktiviti simulasi objek
dan imej.
- Guru meminta pelajar mengaitkan aktiviti
tersebut dengan tajuk pembelajaran hari
FASA 1 ini.
PENGLIBATAN - Guru memperkenalkan pelajar kepada
Aktiviti simulasi
SET INDUKSI objektif pembelajaran.
( 5 MINIT )
Soalan :
1) Apakah yang lakukan untuk
memastikan diri anda kemas
sebelum ke sekolah?

- Guru mengagihkan pelajar kepada 6


kumpulan.
- Guru mengedarkan kad prosedur kepada
FASA 2 setiap kumpulan. Kad prosedur
- Pelajar diminta menjalankan eksperimen
PENEROKAAN Alat radas dan
mengikut prosedur yang ditetapkan.
( 40 MINIT ) bahan
(inkuiri berstruktur)
- Pelajar merekod hasil pemerhatian
daripada eksperimen

FASA 3 - Pelajar melukis gambar rajah sinar Kertas Majong


PENERANGAN pantulan dalam kumpulan dan Alat tulis
( 30 MINIT ) dipamerkan di belakang kelas.
- Pelajar membentangkan hasil eksperimen
mengenai sudut tuju, i, sudut pantulan, r,
menggunakan cermin satah dan
hubungan antara keduanya.
- Guru bersoal jawab secara sumbang saran
mengenai hukum pantulan

- Guru meminta kumpulan pelajar


berbincang cara menyelesaikan masalah
dalam kehidupan seharian dengan
menggunakan konsep pantulan cahaya.
- Pelajar membentang hasil perbincangan di
hadapan kelas

Penggunaan konsep pantulan cahaya :


FASA 4
PENGOLAHAN 1. Penggunaan papan tanda yang
( 15 MINIT ) mempunyai pemantul cahaya supaya Kertas Majong
senang dilihat di waktu malam
Alat tulis
2. Pemakaian jaket keselamatan yang
mempunyai jalur pantulan cahaya
oleh pekerja di tapak pembinaan
3. Penggunaan segitiga pemantulan
cahaya kecemasan untuk kenderaan
yang rosak di jalan raya dan lain-lain

- Guru menyoal pelajar.


FASA 5
Soalan :
PENILAIAN
( 5 MINIT ) 1. Pada pendapat anda, jelaskan prinsip
hukum pantulan berdasarkan aktiviti
yang telah anda lakukan tadi?

You might also like